Kaziuko mugė/Kaziukas Fair

Blogi

Kommenteeri

Märtsikuu alguses külastab traditsiooniliselt Leedu pealinna Vilniust kunagine kuningas, pühakuks kuulutatud Kazimir.  Kas soovid meiega kaasa sõita ja uudistada, mis sel ajal Vilniuses tegelikult toimub?


Jan Kazimir oli Poola kuningas ja Leedu suurvürst aastatel 1648-1668. Juba eluajal kuulus talle rahva poolehoid tema tagasihoidliku stiili ja veste toetamise pärast.
Ja tema nime kannabki Leedu suurim laat, mida kutsutakse Kaziukas muge.
Püha Kazimiri päeval on laata peetud juba alates 17.sajandist, kui paavst Kazimiri pühakuks kuulutas.
Sel laadapäeval kulgeb vanalinna tänavatel pikk laudade ja müügiputkade rida, umbes 8 kilomeetrit pikk. Ja üle Leedu on kokku tulnud käsitöömeistrid, kes pakuvad külluslikku valikut erinevaid tooteid.
Laadalt võib leida kõike, nii moekaid ehteid ja aksessuaare  kui metallist tarvikuid kööki, sauna, kaminaruumi, lisaks muidugi etnograafilist käsitööd ja palju, palju muud huvitavat.
Tänavatoiduna saab süüa erinevaid suupisteid, mitmed neist valmimas tulele seatud hiiglaslikes kateldes. Ja laudadelt ei puudu koogikuningad šakotis'ed - sakilised, läikiva pealispinnaga kõrged koogid, mis valmivad tundidepikkuse käsitöö tulemusel. Koogi kõrvale saab proovida vana traditsiooni järel tehtud tammetõrukohvi.

Väga tihti kohtab inimesi, kellel käes lihavõtte-eelseid sümboolseid palmioksi - verbos´eid. Osa neist on Poola traditsiooni kohaselt kirjud, kirkalt värvitud kuivadest lilledest tehtud, teine osa Leedu rahvusliku tava kohaselt tagasihoidlikumad, linast ja heinast punutud.
Turg lookleb Gediminase prospektist üle Pilise tänava, möödudes Püha Anna tellisekirikust ja mägisest boheemlaste linnaosast Uzupisest raekojani välja. Seda teed sammub ka kuningas Kazimir, kui ta kevadisel karnevalil linna külastab. Tema kroonitud pea kõrgub üle keskaegsete rüütlite ja hobuste, nahkhiirte ja karnevalikarude.

Raekoja ees lahutavad külaliste meelt Leedu eri  piirkondadest kokku sõitnud esinejad rahvalaulude ja -tantsudega.

Kolmepäevasele laadale on vaja kaasa võtta vaid uudishimu ja soojad riided. Kõige muu eest kantakse hoolt kas laadaplatsil või ka Reisikorraldaja poolt, kui valid sõidu meiega.
Meie reisiplaanidega saab tutvuda, kui vajutada siia.

Lisa kommentaar

Email again: