Ringreis Poolas endise Ida-Preisimaa aladel

01.-06.juuni 2015

poola

Märksõnad: imeline loodus Masuuria aladel, Swieta Lipka klooster ja uhke Malborki kindlus, kašuubid ja tagurpidi maja, Poolamaa „7 ime sisse kuuluv“ Toruni linn ja poolamaa suurim vabaõhumuuseum, Augustowi linnake tuntud kui Põhjamaade Veneetsia.
 
1. päev – sihtkohaks imeilusa loodusega Masuuria piirkond
Buss sõidab Tallinn – Jüri alevik – Rapla – Viljandi – Pärnu – Ikla ja edasi Poolamaa poole. Teel mitmeid peatusi ja ööbima jõuame Masuuria aladele mugavasse hotelli. Hotellil on ka restoran, kus soovijad saavad nautida poola rahvussööke. Masuuria ja Warmia – kunagise Ida-Preisimaa keskosa, on Poola kaunimaid piirkondi. Siin on palju järvi, jõgesid, ilusaid metsavaheteid. Silma hakkab palju kloostreid ja kirikuid.
 
2. päev: märksõnad: Swieta Lipka klooster, Malborki kindlus, Gdansk, Sopot (sõidukilomeetreid ca 283 ja bussis veedetud aeg ca 4,5 tundi)
Hommikusöök ja siis heidame pilgu kuulsale Swieta Lipka (Püha pärna) jesuiitide kloostrile , mis on katoliiklikus Poolas üks tähtsamaid palverännakute sihtpunkte. Rikkalikult kaunistatud interjööriga kirik on Poola barokkarhitektuuri meistriteos. Selles asuv barokkorel on liikuvate kujude ja isemängivate instrumentidega. Kuulame seal orelimuusikat ja liigume siis oma marsruudil edasi. Sissepääs kloostrisse on tasuta, kuid annetused on vastavalt soovile. Kloostri ümbruses on juba esimene „turistide lõks“ poola meenete ostmiseks.

poola_1

Edasi tuleb meil ca 2,5-tunnine sõit, mille jooksul saame ülevaadet Poolamaa rikkalikust ajaloost. Ristirüütlid ehitasid Poola maadele terve rida kindlustatuid lossikomplekse. Sõidame neist ühte uhkemasse – hiigelresidentsi Malborki, mis alates 1309 täitis ka orduriigi pealinna rolli. (Sissepääs tasuline – Seeniorid 29.50, teised 39.50 – lisandub hinnale. Kes lossi ei soovi külastada, neil võimalus tutvuda omapäi linnaga, sest kogu kompleksi külastuseks kulub 2 – 2,5 tundi)
Läbipõige Gdanskist – pika ja kireva ajalooga kuulsast hansalinnast. Gdansk oli sajandeid suurim ja rikkaim sadamalinn Läänemere kallastel ja see võistles oma rikkuselt isegi Lübeckiga. Tänapäeval on linn Põhja-Poola tähtsaim kultuuri- ja turismikeskus. Linnas ringi jalutades näeme uut ja vana raekoda, Neptuni purskkaevuga Pikka Turgu koos gooti-stiilis majadega, maailma suurimat telliskividest laotud kirikut ja palju muud huvitavat.
Ööbime Sopotis – linnas, mis on tuntud oma pikima puitmuuliga kogu Euroopas (pikkus 450 m) ja kus võitsid laulutiitleid nii Anne Veski kui Jaak Joala.

poola_2

3. päev: Kašuubimaa külastus 3 külastuskohaga ja Torun (sõidukilomeetreid ca 236 ja bussis veedetud aeg ca 3,5 tundi)
Peale hommikusööki keerame bussinina sinna poole, kus viib tee „kašuubimaale“ . See on huvitav piirkond Põhja Poolas Pomorze piirkonnas. Nende juures vaatame legendaarset tagurpidi maja ja kelle pea kannatab, saab ka sisse astuda. Enne seda aga põikame läbi kašuubide keskusest Kartusź`ist, kus uudistame omapärast kirikut, mille sissekäigu kohal kõigub vikat ingliga. See on tõeline maja, aga kõik on vastupidi. Katus all ja põrand üleval. Sisse astudes on tunne, nagu kiiguksime merelainetel. Kašuubide puhkepargis on ka muid huvitavaid vaatamisväärsusi .
Edasi jääb meie teele Chelmno linn, kus igaüks leiab endale ka taskukohase lõunasöögi koha ning aega jääb ka vanalinnas ringi jalutamiseks.
Ööbimise koha sihtpunktiks on meil Torun – poolakate hääletuses “7 ime sisse kuuluv”. Meie hotell asub vanalinnas, seega hea võimalus tutvust teha ka hilisõhtuse linnameluga ning õhtust süüa kohalikus restoranis.
Torun on üks vähestest Poola linnadest, mis jäi sõjast puutumata. Linna keskaegne süda oma originaal-linnaplaaniga on kantud UNESCO maailmapärandisse.

poola_3

4. päev: Torun, Olsztunek Poola suurima vabaõhumuuseumiga, Mragowo (sõidukilomeetreid ca 238 ja bussis oleme ca 4,5 tundi)
Peale hommikusööki alustame linna põhjalikuma tutvumisega. Jalutuskäik vanalinnas, et heita pilk näiteks raekojale, mida peetakse Euroopa kaunimaks. Lisaks sellele on seal veel palju vaatamisväärsusi ja üldse jalutuskäiguks väga ilus vana linn.
Kaasa saab osta näiteks Toruni „kaubamärki“ – piparkooke, mida saab soetada just spetsiaalsest poest. Või tõusta üles Raekoja torni ja imetleda linna ilu sealt. Tegevust jätkub kõigile.
Edasi sõidame Olsztuneki, kus asub Poola suurim vabaõhumuuseum.
Ööbimine Mragowos.
 
5. päev: Mragowo ja Augustowi linnad (sõidukilomeetreid ca 135 ja bussis oleme ca 2 tundi)
Peale hommikusööki tutvume linnaga, mis sai linnaõigused juba aastal 1404, siis aga küll nime all – Senseburg.
Edasi suundume Augustowi linnakesse, mida kutsutakse hellutavalt „Põhjamaade Veneetsiaks“. Ilusa ilma puhul võimalik teha kanalituur.
 
6. päev – Õhtuks koju
Peale hommikusööki asume kodu teele. Poolat on läbida ca 50 kilomeetrit ja siis juba tuttav tee Baltikumis. Teel olles mitmed peatused. Alates Ikla piirist sõidab buss marsuudil Ikla-Pärnu-Tallinn-Jüri alevik – Rapla – Viljandi.
 
Grupi suurus kuni 30 inimest, aga sõidame 46-kohalise mugava reisibussiga. Bussikohtade broneerimine registreerumisel. Bussi tagumises osas võimalik istuda üksinda pingil.

poola_4

Osalustasu sisaldab:
• Sõitu kõigi mugavustega reisibussis, koostööpartner „Hansaliinid“
• Parkimised, kiirteemaksud
• Ööbimine mugavustega 2-kohalises toas
• 5 hommikusööki
• Sissepääs kašuubide rahvusparki
• Sissepääs vabaõhumuuseumi
• Giid/reisisaatja-tõlk kogu reisi vältel

Reisihinnale lisandub:
• Tervisekindlustus – kohustuslik ja sõltub vanusest
• Reisitõrkekindlustus soovi korral
• Malborki lossi külastus – Seeniorid 29.50, teised 39.50 – soovi korral
• Söögid, v.a. hommikusöök

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal:
Toruni vana raekoda 10 PLN
Toruni raekoja torn 15 PLN
Söögikord Poolas ca 25 PLN
Poola WC – üldjuhul 1 PLN

poola_5

Huvilistel saata kiri alustamealgusest@gmail.com või helistada numbril 50 29 006.

Comments are closed.