Retk Kuramaale

AVASTUSRETK KURAMAAL 25.-28. AUGUST 2016
Põnev 4-päevane rändamine mugava reisibussiga liivlaste muistsetel radadel Kuramaa piirkonnas. Lisaks sellele meeleolukas päev Jelgavas, kus toimub suurejooneline piima-, leiva- ja meefestival. Muinastulede öö veedame kuurortlinnas Jurmalas.

 
Märksõnad reisil:
Kolka neem ehk kahe mere kohtumispaik ja kalapiknik või rahvusroogade Rojas; rooside linn Tukums, Jaunmoki mõisahotell, Dundaga loss, Ventspils koos „lehmade paraadiga“, Riežupe liivakoopad, Kuldiga linna joad, Sabile viinamarjamäed ja siidri tootmine, Jurkalne liivane pankrannik, Jelgavas toimuv piima-, leiva- ja meefestival, piknik jõelaeval, kuurortlinn Jurmala ja muinastulede öö.
 
Neljapäev – 25. august
Mugav reisibuss väljub Tallinnast kell 6.30 (väljumiskoht Bussijaam). Peatuskohad teel: Jüri alevik (kell 6.45), Viljandi bussijaam (kell 9.30), Pärnus Kaubamajakas (kell 11.00). Söögipaus Iklas (peatus min.aeg 45 minutit).

Edasi sõites hakkame varsti nägema imeilusat vaadet merele, samal ajal kuulates reisijuhi infot Lätimaast läbi aegade kaugest minevikust alates.
Kogu reisi vältel põhjalikum käsitlus Kuramaast ja liivlastest.
 
3-tunnise sõidu järel jõuame imeilusasse Jaunmoku lossi. Soovijatele jalutuskäik lossis (lisatasu), teistel vaba aeg pargis jalutamiseks või restoranis kergeks einestamiseks. Kui soovitakse mõlemat, siis tellime aja võitmiseks lõuna ette.
Võtame suuna Sabile suunas, kus asub Guinessi rekordiraamatusse kandmise hetkel kui kõige põhjapoolseim viinapuuaed välitingimustes viinamarjade kasvatamiseks. Sabile viinamäge võib pidada linna sümboliks ja viinamarjakobarat on kujutatud ka linna vapil. Sabile kujutab endast armast linnakest paari tänava ja kivimaja kobaraga, mis asub Abava ürgoru servas. Veinipuid kasvatati seal juba keskajal ja hertsog Jakobi valitsemise perioodil tehti siin kohalikest veinimarjadest hapukavõitu tugevamaitselist veini, mis kogus tuntust mujalgi Euroopas. Kuramaa hertsogiriigi langusega käis alla ka veinipuude kasvatamine, kuid siiski on Läti paljutõotav veinivabariik ka tänagi.
 
Külastame Sabile siidri tootmise keskust ja vaatame, kuidas siider pudelitesse jõuab. Kaasa ostmise võimalus. (Lisatasu eest soovijaile, teistel tunnikene vaba aeg linnakeses jalutamiseks).

Majutus on meil rooside linnas Tukumsis. Mugav hotell, 2-kohalised toad. Restoran ja baar õhtul avatud. Ettetellimisega saab broneerida ka bowlingu-mängu või sauna (lisatasu).
 
Reede – 26. august
Peale hommikusööki ootab meid ees mitmekülgsete tegevustega päev Kuramaa põhjalikuma avastamisega.
Kõigepealt jäävad meie teele põnevad Riežupe koopad. Need on ühed pikimad maa-aluseid koopalabürinte Baltikumis ja kuhu siseneda saab vaid kohaliku giidi saatel. Kes neid koopaid uudistada ei soovi, neil vaba aeg looduses jalutamiseks. Koobastesse sisenemine lisatasu eest. Koobaste külastussoovist anda teada registreerumisel. Ja kaasa võtta soojad riided, sest koobastes on aastaringselt vaid kaheksa kraadi sooja.

Edasi jõuame endisesse Hansalinna Kuldiga. Selles Kuramaa endises pealinnas peatume paar tundi. Teeme jalutuskäigu üle Venta jõe silla ja vaatame Euroopa kõige laiemat juga (249 m). Avastame ka linnakese nö Veneetsia-osa ja leida sealt hoopis 4,2 meetri kõrgune juga, mis hoiab Läti jugade kõrgusrekordit. Linnas piisavalt vaba aega tutvuda ajalooliste vaatamisväärsustega või istuda õdusasse kohvikusse puhkama ja maitsvat lõunasööki nautima.

kuramaa4

Edasi sõidame Jurkalne pankrannikule, kus näeme tsivilisatsiooni poolt peaaegu puutumata randa ja muljetavaldavat kuni 20 kõrgust liivajärsakut. Õnneks on seal rändajate tarbeks rajatud trepp, mida mööda saavad soovijad alla mereranda laskuda, et seda looduse ilu nautida. Teel sinna möödume ka Edole mõisast, kunagise Kuramaa piiskopi Magnuse lossist.
Edasi on meid ootamas Ventspils. Lätimaa vanim linn uhkeldab tänapäeval oma lehmade paraadiga (alguse saanud aastast 2002) ja imeilusate lilleklumpidega. Meil on vaba aega jalutamiseks vanalinna kitsastel munakivitänavatel, teha ostusid vanalinnas asuval turul, mis tegutseb juba alates 17.sajandist või hoopis sisse piiluda Liivi ordulossi.

kuramaa13

Õhtuseks sihtpunktiks on meil kuulus Kolka neem ehk kahe mere kohtumispaik.
Tee sinna läbib ka Mazirbe küla, mis oli kunagi Kuramaa ranniku suurim liivi küla, oluline kalapüügi- ja laevanduskeskus. Unikaalne vana keskkond on säilinud osaliselt seetõttu, et Nõukogude valitsus, kartes, et inimesed võivad kalapaatidega põgeneda Liidust, piirasid rannaäärset kalapüüki. Mittevajalikud paadid jõudsidki paatide kalmistule Mazirbe lähedale ja tänapäeval jätab see veidi kummitusliku mulje oma vanade, metsa sisse kasvanud rusudega.

Miķeļtornis saab näha Miķeļbākat, mille kõrgus on 62 meetrit. See on ehitatud 1884. aastal ja on kõrgeim tuletorn Balti riikides. Sellesse on 277 astme järel ehk 56 meetri kõrgusele ehitatud spetsiaalne vaateplatvorm. Meie uudistame seda möödasõidul.

Ja kui peale kahe mere kohtumispaiga uudistamist on veel jaksu, siis teeme jalutuskäigu ka „Valgetele düünidele“.
Meie ööbimise koht asub Rojas, kus võimalus nautida rahvusroogadega õhtusööki (lisatasu)

kuramaa12

Laupäev – 27. august
Hommikusöök hotellis.
Päeva sihtpunkt Jelgavasse, kunagise Kuramaa hertsogiriigi pealinna ja kus toimub juba mitmeid aastaid järjest suurejooneline läti piima-, leiva- ja meefestival. See üritus toob kokku üle 150 käsitöölise, talunika ja ettevõtja, kes pakuvad oma kaupu. Päeva jooksul toimuvad mitmesugused tegevused, näiteks ainukene Euroopas toimuv piimapakkide regatt. Sellel osalevad paadid on valmistatud enam kui 40 000 õhuga täidetud piimapakist. Lisaks lehmade lüpsmine, söömisvõistlused, turniirid.
Kuid enne kohalejõudmist jääb meie teele Lätimaa üks vanimaid ja suurimaid losse Põhja-Kuramaal. Dundaga loss on ehitatud juba 13.sajandil, kuid kahjuks restaureerimata. Seetõttu peale imeilusat Jaunmoku lossi külastust heidame sellele vaid pilgu. Ja läbime ka Talsi linna ehk üheksal künkal asuva linna.

Jelgava linna jõudes on vaba aeg festivalil olemiseks, Jelgava lossis asuva hertsogite hauakambri külastamiseks, jalutamiseks vanalinnas.
Jelgava linna külastuspäeva lõpetame ühise sõiduga jõeleval, kus saame vee pealt imetleda suurejoonelist Jelgava lossi, mis on kõige silmapaistvam mälestis hertsogiriigist ja mis on ka üks suurimaid barokkehitisi Baltimaades. Laevasõidu ajal toimub laevapiknik kohas, kus on võimalus söögi ajal vaadelda metsikuid hobuseid. (Laevasõit ja piknik lisatasu eest soovijaile). Kes seda ei soovi, neil jääb rohkem aega linnas jalutamiseks.

Õhtupoolikul sõidame kuurortlinna Jurmalasse. Majutus rannaäärses SPA-hotellis. Samal õhtul tähistatakse muinastulede ööd. Kuna meie hotell asub mere ääres, siis on lootust, et loodetavasti saame osa ka muinastulede öö tähistamisest. Iseseisvalt võimalus käia ka Baltimaade suuremas veekeskuses.
 
Pühapäev, 28. august
Peale ühist hommikusööki asume tagasiteele kodu poole. Kuna tee viib läbi Riia linna, siis külastame ka sealset suurt ja kuulsat turgu.

Järgmise seljasirutuspausi teeme Münchauseni-radadel. See imeline koht on Dunte, kus lossist mereni viib romantiline Münchauseni metsarada (raja pikkus valikuliselt 5,3 või 3,17 km ja tasuline ning vaid kohaliku giidi saatel). Kuid meil on võimalik külastada muuseumit , kus taaselustuvad legendid parun Karl Friedrich von Münchausenist ja kus kohtumine erinevate kuulsustega, kahjuks küll vahakujude näol. Samuti on seal unikaalne klaasist õllekannude kollektsioon, 2000 erinevat kannu. (sissepääs tasuline). Muuseumi kõrval on ka väikene kohviku-telk, kus soovi korral saab jalgu puhata.

Edasi sõites on lühikene peatus Ikla piiripunktis ja hakkabki meie meeleolukas avastusretk lõppema. Orienteeruvalt kella 14 paiku oleme Iklas ja sealt edasi liigub buss Pärnu (Kaubamajakas) – Tallinna Bussijaam – Jüri alevik – Viljandi Bussijaam suunas.
 
Osalustasu sisaldab:
● Sõitu koostööpartner „Hansaliinid“ mugavas reisibussis (WC, konditsioneer, DVD/CD, peatuste ajal kuum vesi ja soovi korral lahustuv tee, kohv või kakao)
● Istekohad valitakse reisi broneerimisel. Buss on 46-kohaline, täiskasvanutest osalejaid kuni 35.
● Giidi-reisijuhi teenus eesti keeles
● 1. öö majutus Tukumsis asuvas hotellis (koht 2-kohalises mugavustega toas)
● 2. öö majutus Rojas asuvas hotellis (koht 2-kohalises mugavustega toas)
● 3. öö majutus Jurmalas mugavas SPA-hotellis (koht 2-kohalises mugavustega toas)
● 3 hommikusööki hotellides
 
Lisatasu eest ja reisijuhi organiseerimisel:
● Riežupe koobaste külastus giidi saatel (hind täpsustub ja sõltub soovijate osalemisarvust) – tasumisega reisil
● Sabile siidritehase külas (hind täpsustamisel) – tasumisega reisil
● Jaunmoku lossi kui muuseumi külastus 2.50/1.50 – tasumisega reisil
● Jõelaevaga sõit Ventspilsis ja hiline lõunasöök koos karastusjookidega – tasuda koos osalustasuga 15.-eurot inimene
● Lõunasöök Jaunmoku lossis (pearoog kanafilee 8.- eurot, tasuda koos osalustasuga, joogid ise ostes kohapeal)
● Kuramaa rahvustoitudega õhtusöök Rojas 2.õhtul 15.-eurot inimene – tasuda koos osalustasuga
 
Omal käel lisanduvad kulutused:
– Reisikindlustus (tervise- ja tõrkekindlustus) – võimalik tellida ka sõidu broneerimisel
– Tasulised sissepääsud soovi korral
– Söögid

Registreerimine reisile 15. augustini või kuni kohti jätkub.
 
Reisikorraldajaks MTÜ Alustame Algusest (RosenReisid) – reisikorraldaja registreering TRE007
 
Täpsem info ja registreerimine reisile telefonil 5029006 (Marianne Rosenfeld) või e-kiri: rosenreisid@gmail.com
 
Registreerimise järgselt palun tasuge ettemaks 50€ , mis arvestatakse maha osalustasu lõppmaksest. Ettemakse alusel väljastatakse arve, mis tuleb tasuda vastavalt arvel näidatud kuupäevale.
Osalustasu maksta pangakontole Swedbank EE372200221033601446 saaja – MTÜ Alustame Algusest – märksõna Kuramaa reis.
 
Reisikorraldaja jätab endale õiguse teha muudatusi reisikavas, kui need sõltuvad ilmastikutingimustest, külastuskohtade vastuvõtu muudatustest jm ettenägematutest asjaoludest. Reis toimub, kui osalejaid on vähemalt 25.

Comments are closed.