Põhjalik ringreis madjarite maal

Põhjalik ringreis madjarite maal läbipõikega Zakopanest.

ungari_3

Reisi märksõnad: Läbisõidul Poolast Jasna Gora klooster koos Musta Madonna ikooniga ja talvepealinn Zakopane oma lambanahkadega. Ungaris Balatonfüred, Balatoni piirkonna ajaloolisem paik Tihany, Hevizes asuv Euroopa suurim kuumaveeallikas,maailmakuulus Pannnhalma klooster, iidne kindlus Visegradis, käsitöölinnake Szentendre, pealinn Budapest koos palinka festivaliga ja tuledesäras Doonau kruiisiga, etnograafiline küla Hollokö.
Reisil saad palju infot meekvaliteedist, mesindussaadustest ja tervislikust toitumisest, samuti toimub erinevate meesortide degusteerimine.
 
Toimumisaeg: 06.-13. september (8 päeva)
 
1. päev – pühapäev, 06. september – asume teadmiste ja emotsioone koguvale reisile – põnevad avastused ja bussiloengud meekvaliteedi teemal.
Varahommikune väljasõit Tallinna Bussijaamast. Edasine marsruut Eesti piires: Jüri alevik – Tartu bussijaam – Viljandi bussijaam – Pärnu Kaubamajakas – Ikla
Esimene kohvipaus Ikla piiripunktis. Läti läbime peatusteta.
Järgmine pikem peatus – Leedu 19. kilomeetril. Võimalik süüa sooja lõunat või oma piknikukorviga lõunastada.
Läbime Leedu-Poola, vahepeal mitmed kohvi- ja jalasirutuspeatused.
Et sõit sujuks kiirelt ja märkamatult, siis bussis räägime läbisõidetavate kohtade ajaloost ja vaatame filme ning kuulame muusikat. Põhirõhk on ka mesindusvaldkonnal. Räägime mee kvaliteedist, millist mett osta, kuidas seda säilitada, millised on mee väärtused ja mida saab meega teha.
Hilisõhtuks jõuame Varssavi lähistele. Ööbimine hubases hotellis, 2- kohalistes mugavustega tubades. Hotellis olemas ka baar, kus saab hilisõhtul aega veeta ja soovi korral süüa sooja õhtusööki.

ungari_2

2. päev – esmaspäev, 07. september – bussiga Euroopasse sõites jääb meie teele huvitavaid kohti Poolamaal
Ühine buffet-stiilis hommikusöök.
Asume teele. Kuna eelmisel päeval oli ainult läbi Poola kihutamine, siis nüüd teeme kohe ca tunniajase sõidu järel sissepõike Czestochowasse, et külastada Jasna Gora kloostrit. Aastal 1382 rajasid pauliinid linna kloostri ja tänapäeval on see klooster Poola katoliiklaste tähtsaim püha koht ja üks suurim tegutsev mungaklooster Poolas. Kloostrit külastab aastas 4-5 miljonit inimest. Jumalaema kabelis asub tuntud Neitsi Maarja ehk Musta Madonna ikoon, mis avaneb altaril igal täistunnil. Paavst Johannes Paulus II külastas oma elu ajal kloostrit mitmel korral ja nimetas seda paigaks, kus tuksub Poola rahva süda“.
Natukene veel Poolat läbida, siis Tšehhi. Teel teeme mitmeid peatusi ja jätkame eelmisel päeval alustatud teema arendust mee ja tervisliku toitumise teemal lisaks läbitavate kohtade ajaloo ja kultuuritutvustamisele.
Ööbima jõuame Ungarisse – Balatonfüredisse, kuhu jääme kaheks ööks.
 
3. päev – teisipäev 08. september – Rahulikus tempos kulgemise päev koos tervistavate vete külastamisega
Hommikul võimalik teha värskendav suplus hotelli basseinis, seejärel rikkalik hommikusöök buffet-stiilis lauas ja asume teele ning tutvuma Balatoni-äärsete vaatamisväärsustega. Balatoni järv on oma 600 km2 suuruse pindalaga Kesk-Euroopa suurim sisejärv (78 km pikk ja 12 km lai).
Kõigepealt tutvume Tihany poolsaarega, mis on Balatoni kõige ajaloolisem paik. Sealse kiriku asutamisloale kirjutas kuningas Andraś I alla juba 1055 aastal see on ka ühtlasi esimene ungarikeelseid tekstikatkeid sisaldav dokument.
Tihany on meeldiv „turismilõks“, kus saame piisava ajavaru ringi uudistamiseks.

ungari_7

Edasi võtame suuna Heviz`i poole. Hevizi järv on Euroopa suurim looduslik kuumaveeallikas, kus vee temperatuur isegi talvel ei lange alla 23 kraadi. Ja loomulikult on vesi raviomadustega ning noorendav. Soovijatega veedame paar mõnusat tundi nendes vetes (pilet lisandub reisihinnale). Kes veemõnusid naudelda ei soovi, neil võimalus tutvuda kohaliku linnakese ja selle kaubandusvõrguga või jääda pikemalt tutvuma Tihany poolsaarega. Sest pärast suplust Hevize kuumaveeallikates pöördume tagasi sama marsruuti pidi ja ööbime samas hotellis.
Tagasitee hotelli aga kulgeb teist marsruuti pidi, eesmärgiks ikka rohkem ja rohkem tutvuda madjaritemaaga.
Sõidame Tapolca linna, mis on kuulus ravikuurort ja mille peamiseks iseärasuseks on erinevate haiguste ravimiseks kasutatav kooparavi ja see ravikoobas paikneb otse linna keskuses. Koopa mikrokliima on muutumatu, siin ei ole agressiivseid kõrvalelemente nagu näiteks õietolm. Temperatuur koopas on alati +14−16°C. Koopas olev õhk on väga puhas ega sisalda mingitki tolmu, juba see iseenesest mõjub organismile rahustavalt ja tervendavalt.
Tapolca looduslikuks vaatamisväärsuseks on Tavasbarlang (Järvekoobas), mis kujutab endast ligi 300 meetri pikkust koobast, mida saab paadiga läbida. Soovijatega korraldame võimaluse korral paadiretke (lisandub hinnale).
Õhtuks jõuame tagasi oma hotelli. Soovijatega võimaluse korral ungari rahvusrestorani külastus (lisandub reisihinnale).

ungari_4

4. päev – kolmapäev 09. september – maailmakuulus klooster ja ungari põnevad väikelinnad.
Hommikusöök. Lahkume hotellist ja võtame suuna tutvuma Ungari väikelinnadega.
Kõigepealt jääb meie teele kuulus Pannonhalma klooster, mille territooriumil asuv gooti stiilis basiilika pärineb 13.sajandist, kuid kabelihoone on ehitatud aastal 1001. Kloostri raamatukogus säilitatakse haruldane mündi- ja maalikogu, samuti 360 000 köitest koosnev trükiste kollektsioon. Samuti asuvad seal vanimad ungarikeelsed kirjalikud allikad. Sissepääsupilet lisatasu eest.
Esztergrom – Ungari katoliku usu keskus. Seal uudistame Euroopas suuruselt 3,-ndal kohal olevat kirikut.
Visegrad – endine Ungarite kuningate residents gootika ja renessansiaegses stiilis „õhulossiga“, võrratu panoraamvaade. Visegradi kindlus on vaatamisväärsus omaette (sissepääs tasuline, lisandub reisihinnale). Kes ei soovi kindlusse ronida, neil vaba aeg „turistilõksus“.
Szentendre – kunstnike ja käsitööliste linnake muinasjutuline linnake. Linnakeses vaba aeg omapäi uitamiseks ja kohakülastusteks: Maiasmokkade unistus – martsipanimuuseum koos kauplusega, veinitööstuse muuseum (veinide degusteerimine), graafikagalerii, skulptuurinäitus, igal ajal avatud jõulukauplus ja palju muudki. Meeldiv paik nautida ungari rahvusroogi.
Hilisõhtuks jõuame Budapesti. Kunagised kaks linna Doonau vastaskallastel, Buda ning Pest, ühendati 1872.aastal üheks linnaks nimega Budapest. Kindlasti on selle linna võlu just õhtuses tuledesäras.
Majutume kesklinna piirkonnas, kuhu jääme kaheks ööks. Majutus mugavates 2-kohalistes tubades.
 
5. päev – neljapäev 10. september – tutvumine Ungari pealinnaga ja soovi korral osalemine palinka-festivalil
Eelmisel päeval on alanud traditsiooniline toidu- ja veinifestival. (päevapilet lisatasu eest). Külastamine soovi korral. Toimumiskoht: lossimägi
Tutvus linnaga, näiteks Püha Mattiase kirik, Budapesti kirik, parlamendihoone, Gellerti mägi (Seoses festivaliga võib bussiga liiklemine olla piiratud, samuti Buda kindluse juurdepääs vaid piletiga).
Õhtul soovijatele Doonau kruiis laeval koos õhtusöögi ja veiniga (lisandub hinnale).
Ööbimine samas hotellis.

ungari_5

6. päev – reede , 11. september – ungari ja slovakkia rahvatraditsioonid ja sellele lisaks Poolamaa tuntuim mägilinnake Zakopane
Hommikusöök ja asume tagasiteele. Sõidame läbi Hollókő küla – see on etnograafiline küla, mis kuulub ka UNESCO maailmapärandisse. Selles piirkonnas elas juba alates 13. sajandist slovakkia päritolu vähemusrahvas palóc, kelle rahvatraditsioone seal näeme. Aiad on eraldatud puitaedadega ja sisemused majades on kaunistatud nagu vanadel aegadel.
Edasi suundub meie tee läbi Tokaji piirkonna Poolamaa poole ja ööbima jõuame Zakopanesse.
Poola talvepealinn Zakopane on maaliline väikelinn Kõrg-Tatrate jalamil, mille vaatamisväärsusteks on mäed, omapärane puitarhitektuur ja jalakäijate tänav Krupowka.
Zakopanet külastab igal aastal umbes 3 miljonit turisti, kuid sellegipoolest jätab linnake väga rahuliku mulje ja seal on väga mõnus puhata. Zakopane on igal aastaajal väga ilus koht. Seda lihtsalt peab külastama.
Kõigele lisaks on seal võrratu turg, kust saab väga soodsalt osta ilusaid lambanahku (hinnad 20-25 EUR), proovida kohalikke lambapiima-juustusid jne. Võimalus tõusta funikulööriga 1098 m. kõrgusele Gubalówka mäele, kust avaneb ümbrusele samuti võrratu vaade. Gubalówka mäele sõitev funikulöör on turul.
Ööbime jalakäijate tänava ääres asuvas mugavas hotellis, 2-sed toad.
 
7. päev – laupäev, 12. september – teadmiste omandamise päev, et bussisõit igav ei oleks
Ühine hommikusöök ja viimased ostud turult ning natukene enne keskpäeva alustame tagasiteed. Ööbima jõuame hilisõhtuks Marijampolesse. Teel lühiajalised peatused.
 
8. päev – pühapäev, 13. september – kodu juba paistab!
Hommikusöök ja kodu juba paistab, sest läbida on vaid Leedu ja Läti. Iklast alates marsruut: Pärnu – Tallinna bussijaam – Jüri alevik – Tartu bussijaam – Viljandi.

ungari_6

 
Hind sisaldab:
• Sõitu kõigi mugavustega bussis – koostööpartneriks „Hansaliinid” koos väga staažikate Euroopas sõitvate juhtidega
Bussi kohad valitakse esimese osamakse tasumisel
• Bussi hind koos kiirteemaksude ja parklatasudega. Kuumaveeaparaat neile, kes soovivad oma kohvi ja toiduga maiustada (võimalus ainult pikkadel sõidupäevadel ja peatumiste ajal).
• Ööbimised hotellides, 2-kohalistes mugavustega tubades koos hommikusöökidega.
• Grupijuhi teenust ja tõlked eesti keelde kohakülastustel
• Meekvaliteedi ja tervisliku toitumise koolitust bussisõidul
 
Hinnale lisanduvad:
• Tervisekindlustus/reisitõrkekindlustus (sõltub vanusest) – kindlasti soovitatav
• Tasulised sissepääsud vastavalt programmile (osad kindlasti tellida eelnevalt ja tasuda hiljemalt viimase osamaksega)
 
Osaline hinnainfo kohakülastustel:
• Termaalbassein Hevizes 2400 HUF/3 tundi
• Pannonhalma klooster 2700 HUF /audiogiidiga
• Festivali päevapilet 2900 HUF/sisaldab vaba sissepääsu ka Budapesti Ajaloomuuseumi (festivali toimumiskoht Buda mäel)
• Sõit Doonaul koos rikkaliku õhtusöögi ja veiniga (laev ainult meie grupile) – 27 eurot
 
Muu oluline info:
• Kaugemalt tulijatel, kellele ei sobi marsruut, võimalus jätta oma auto Jürisse eramaja hoovi hoiule

Reisitingimused


Soovijatele täpsem info telefonil 5029006 (Marianne Rosenfeld) või e-kirjaga: alustamealgusest@gmail.com
 
Osalustasu tasutakse väljastatud arve alusel. Tutvu meie kodulehel oleva Reisilepinguga.
Reisikorraldajaks MTÜ Alustame Algusest (reisiettevõtja registreering TRE0000757) kaubamärgiga RosenReisid.

ungari_8

Korraldajad jätavad endale õiguse teha programmis muudatusi, kui need on tingitud ilmastikuoludest ja muudest ettenägematutest olukordadest.

Comments are closed.