Taga-Karpaatia ringreis

Kõiki, keda huvitab elu-olu Ukrainas, eriti just Taga-Karpaatia piirkonnas, on oodatud meie reisiga ühinema. Bussisõidul ühest sihtpunktist teise tutvustame läbisõidetavaid kohti, räägime riikide ajaloost ja hästi palju mesindusest. Loomulikult kohtume ka mesinikega, nii läbisõidul Poolas kui Taga-Karpaatia mägedes olles.

Tavapäraselt ongi meieseptembrikuus toimuvatel reisidel alati palju mesinikke ja nende sõpru, kes armastavad mett süüa. Reis toimub rahulikus tempos ja sobib igale vanusele.
 
Reis aeg: 20-29.september ehk 10 päeva.
Marsruut: Tallinn – Jüri alevik – Rapla – Türi – Viljandi – Pärnu (Kaubamajakas) – Ikla….
Sõiduvahendiks mugav 49-kohaline reisibuss „Hansaliinidest“ staažikate juhtidega. Reisigrupi suuruseks kuni 35 inimest. Üksinda pingil istumise võimalus bussi tagumises osas.
Reisijuhiks Marianne Rosenfeld, mesinduse teemal koolitajaks mesinikele tuntud „Metsamesinik“ Ülo Lippa, võimaluse korral ka üle 50-aastase mesinikustaažiga tuntud mesinik Aleksander Kilk.

1. Päev – Baltimaade läbimine ja Lublinisse jõudmine
Hommikul kell 6.00 alustame Tallinna Bussijaama juurest sõitu. Buss sõidab marsruudil Tallinn – Jüri alevik – Viljandi – Pärnu. Edasised kellaajad täpsustatakse. Baltimaade läbimine ja hilisõhtuks jõuame Lublinisse mugavasse hotelli. Teel olles teeme mitmeid selja- ja jalasirutuse peatusi. Sooja söögi võimalus nii Leedus 19.kilomeetril kui ka Poolas, Augustowi lähistel.
Et esimene pikk sõidupäev tüütavaks ei muutuks, räägime läbisõidetavatest kohtadest ja loomulikult mesindusest. Eelkõige meest, selle tervistavast toimest, aga ka mesilastest.

2. Päev – Jõuame Ukrainasse ja tutvume Lvivi linnaga
Kuna eelmine sõidupäev oli natukene väsitavam kui järgmised, siis kõigepealt puhkame end välja – seega hilisem väljasõit, orienteeruvalt kell 10 paiku. Aga enne seda turgutame end rikkalikus buffet-stiilis hommikusöögilauas. Seejärel võtame suuna Poola – Ukraina piiriületusele ja 2. päeva sihtkohaks on meil Lviv.
Linna rajas kunagi Galiitsia-Volõõnia vürstiriigi vürst oma pojale, kelle nimi oli Lev. Linna ajalugu on põnev. Väikene tutvustav jalutuskäik ühiselt Lvivi vanalinnas. Seejärel mesinikel kohtumine kohalike mesinike esindajatega, teistel vaba aeg linnas. Suurema kaubanduskeskuse külastamine.
Ööbimine hotellis, mugavustega 2-kohalistes tubades.

3. Päev – meid ootab Taga-Karpaatia
Peale hommikusööki suundume edasi Taga-Karpaatia poole. Sõidame läbi Dolyna edasi Ivano-Frankivski suunas.
Dolyna on linn, mille ajalugu ulatub tagasi 10.sajandisse ja on sajandite jooksul olnud erinevate valitsemiste all. Nii poolakad, austerlased, saklased ja venelased himustasid seda soolakaevanduste piirkonda.
Ivano-Frankivsk – värav Taga-Karpaatiasse. See on piirkond oma etnograafilise omapära ja mägise loodusega. Uudistame, kuhu oleme sattunud, leiame koha kehakinnituseks ja seejärel sõidame edasi Yaremche suunas.
Õhtune vaba aeg ümbruskonnaga tutvumiseks.
Majutumine turismikeskuses, mugavustega 2-kohalistes tubades, 2ööd järjestikku.

4. Päev – Ukraina uhked kindlused ja mõned 7-st imest
Peale hommikusööki alustame päeva sõiduga Kamjanets-Podilskõi kindluse suunas. See uhke kindlus on kui terviklik ansambel ja millel ei ole analooge Eestis. Tutvume selle ajaloolise objektiga, mis kuulub Ukraina 7 ime hulka, rahulikus tempos, sest sellele Ukraina imele lihtsalt peab aega jääma.
Selle päeva teiseks külastuskohaks jääb ajalooliste kaubandusteede keskmes ja Dnestri jõe paremal kaldal olev 1000-aastane Hotõn. Siin oli viikingite peatuspaik ja Genova kaupmeeste kaupade ümberlaadimise punkt. Kindlus oma 20 meetri kõrguste seintega ja ainult ühe sillaga üle vallikraavi, tegid vallutajatele kunagi kindlusesse sisenemise keeruliseks. Mis ajaloos teada kättesaamatuna, on täna meile avatud.

Saame uudistada kitsukest lossihoovi ja luua ettekujutuse sellest, kuidas seal end kunagi kaitsti.
Enne ööbimiskohta tagasi jõudmist püüame üles leida ka maailma suurima lihavõttemuna, mille kõrgus on 14 m kõrge ja läbimõõt 10 m. Muna kõrgub hoone ees, mis oma tavatu arhitektuurse vormiga on samuti leidnud koha Ukraina 7 ime nimistus. Oleme jõudnud Kolomõja linna, mille vanust üle 600 aasta.
Ööbimine samas, kus eelmisel ööl..
 
5. Päev – Vorohta ehk mägine tõmbekeskus

Sõlmpunkt, mida läbimata ei jõua Taga-Karpaatiasse ja just siit algab tee Ukraina kõrgeima mäe tippu. Küla on üheks talispordi keskuseks ja läbi aasta töötavatelt suusatõstukitelt saab nautida kõrgusevaateid.
Vaba aeg külastada kolõbat. Ükskõik, kuhu suunas piirkonnas sõidad, ikka saab lugeda ehitistelt nime kolõba. Ilma nimesildita kolõba on mäeveeru välul karjase varjualune, aga tänane kolõba on hutsuuli arhitektuuri traditsioonides teravaate viilkatuste ja mitmete väljaehitustega kaunistatud ning palkidest ehitatud baar või restoran või mõlemad kokku. Tingimata on ruumis grillikoda. Nagu oli karjase onni keskel lõke, peab ka turisti lõbuks olema tuletegemise koht. Ja just see lahtine lõke ja suitsuava eristabki Kolõbat tavalisest restoranist.
Veedame rahulikult aega tutvudes hutsuulide kommete ja eluga tänapäeval. Jablunitsja külake on karusnahkade kuulus müügikoht.
Ööbimine mugavas mägihotellis, 2-kohalised toad.

6. Päev – avastused Taga-Karpaatia piirkonnas jätkuvad
Võtame suuna Solotvino poole. Tisa jõe paremal kaldal asuva linnakese nimi on tuletatud sõnast sool ja seda on seal üle 400 aasta soola kaevandatud. Maa-alune elu on seal huviväärne, astma ja allergiahäirega lapsi ravitakse 300 m sügavuses, ekskursioonid kaevandusse on 100 m allpool. Maapealne järv on soolast ja inimestest üleküllastatud. Võimaluse ja soovi korral teeme puhkepausi järve kaldal. Saame järele proovida, kuidas olla vees nagu hõljuvas olekus ja lõõgastuda. Samuti on kavas jõuda sel päeval ka Taga-Karpaatia suurima järve, Syneviri kaldale.
Edasi sõidame Khysti, kus kohtume mesinikuga ja uudistama kõrguvat ausammast mesilasele.
Ööbimine Mukatcheve piirkonna hotellis. Õhtul omavaheline mesindusalane diskussioon päeval nähtust ja kogetust.

7. Päev – mesinduse ja mesilaste päev
Mesindusega seonduv päev. Uurime Taga-Karpaatia mesinike käest, kuidas nemad tegutsevad apiteraapia valdkonnas. Külastame mitmeid mesilaid ja räägime mesindusjuttu. Soovijad saavad külastada Meemaja ja osaleda meedegustatsioonil. Ajaloohuvilistele leiame võimaluse külastada Mukatcheve lossi.
Mukatcheve turu külastus.
Ööbimine samas hotellis, kus olime eelmisel ööl. Õhtul omavaheline mesindusalane diskussioon päeval nähtust ja kogetust.

8. Päev – Užgorod ja sealt juba tagasi Poolamaale.
Läbipõige Uzgorodist. Uudistame sealset lossi, mille ümbritsev territoorium on vabaõhumuuseumiks kohandatud. Keda ajalugu ei huvita, saab omal käel uudistada linna. Seejärel võtame suuna Ukraina – Poola piirile. Kui tee ääres näeme toredaid kohalikke müüja-mammisid, siis kindlasti teeme peatuse ja uudistame, mida sealt veel kaasa osta saaks.
Piiriületus ja meid ootabki hotell juba Poolas.

9.Päev – mesinduskauplus Poolamaal
Suure mesinduskaupluse külastamine. Uudistamist leidub ka mitte-mesinikele. Kohalike meejookide degusteerimine ja poolapärase pikniku pidamine. Tegelikult see ei ole ainult kauplus, vaid suur keskus ja uudistamist jätkub ka mesinike sõpradele ning kõigile maitseb kindlasti poolapärane supp, mida meile seal pakutakse.
Seejärel Poolamaa läbimine. Teel mitmeid peatusi ja ööbima jõuame hilisõhtuks juba Leedumaale, Marijampolisse.
 
10.Päev – mesinduskauplus Leedumaal ja õhtuks koju.
Kiire läbipõige Leedus Wilara mesinduskauplusest ja siis juba kiirelt kodu poole. Teel peatused vastavalt vajadusele.

Reis on eelkõige õppereis, millele on koostatud koolituskava ja see loob eelduse tulumaksu tagastusele seaduses ettenähtud korras või ettevõtjatele koolituskuludena arvelevõetav.

10-päevase õppereisi osalustasu 550.-eurot (see on baassumma, millest arvestatakse tulumaksu tagastust).
 
See sisaldab:

• Sõitu mugavas „Hansaliinide“ 49-kohalises reisibussis (istekoht valitakse reisile registreerumisel)
• Kõiki kulusid seoses bussiga (teemaksud, parkimised, bussi rent ja kütus, bussijuhtidega seonduvad kulud jne)
• 9 ööbimist mugavustega 2-kohalistes tubades
• 9 hommikusööki, osad rikkalikus buffet-stiili lauas, osad lihtsamad
• Mesilate külastust
• Mesilate külastusel tõlge vene keelest eesti keelde
• Bussis mesindusalast koolitust ja info jagamist
• Reisijuhi teenust
 
Lisatasu eest (tellimine ja tasumine enne reisi)
• Tervisekindlustus või tervise- ja reisitõrkekindlustus (hinnad sõltuvad vanusest) – võib ka ise teha, kuid kindlasti soovitav
• Ühene majutus

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele (k.a. meemaja külastus Mukatcheves mee degusteerimisega).
UKRAINA on viisavaba, kuid reisile kaasa võtta pass, mis on kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisilt saabumist.
 
Reisikorraldaja: MTÜ Alustame Algusest

Reisikorraldaja registreering TRE000757, mesindusalaste koolituste koolitusluba ehk majandustegevusteade nr.200979.
 
Reisile registreeritakse e-kirja teel: alustamealgusest@gmail.com või telefonil 5029006 (Marianne).
 
Registreerumine kuni 10.septembrini või kuni kohti jätkub.

Reisikorraldaja jätab endale õiguse teha muudatusi reisikavas, mis ei sõltu temast ja võtab endale kohustuse nendest võimalikult kiiresti osalejaid teavitada.
 
2013 aastal toimunud Ukraina reisi muljeid saab lugeda siit.

Comments are closed.