Ungari ajaloolised linnad ja külaelu koos mesindusega

23.september – 01.oktoober 2017
Välja müüdud
(9-päevane bussireis mugava „Hansaliinide“ bussi ja väga suurte Euroopas sõidukogemustega bussijuhtidega)
Kõik on oodatud: nii mesinikud kui meetarbijad või lihtsalt toredad reisisellid, kes soovivad enda jaoks (taas)avastada imelist Ungarit.

Mis teeb meie reisil Ungari nii eriliseks ja unustamatuks?
 
Kohtume Ungari kuulsama eestlasega – sepp Antiga, kellest nüüdseks on saanud ka väikese veiniistanduse omanik. Anti on elanud Ungaris juba ca 20 aastat, teeb seal sepatööd, jagab kohalikele nõu, kuidas head veini teha (tema veinid on võitnud mitmeid konkursse) ja on „oma sõrme andnud“ ka turismiarendamisele. Kas teate, kuidas küpsetada sepa tangide vahel ungari pekki? Kui ei tea, siis Anti õpetab. Või kokkuleppele saades võite ise tema sepapajas sepistada endale õnnetoova meene. Tutvume põhjalikumalt Ungari külaeluga Noszvaj külas.
 
Ja loomulikult Ungari vanim keskus Eger – ajaloomälestiste linn, mida Ottomani impeeriumi sõdalased piirasid, kuid ei õnnestunud vallutada, olgugi et ründajaid –türklasi oli linnakaitsjatest 6 korda rohkem. Egeri ja „Kaunite Naiste Org“ on lahutamatud ning need mõlemad kuuluvad meie reisikavasse.
 
Budapest – imeline pealinn oma rohkearvuliste sildadega üle ilusa sinise Doonau. Eriti ilus vaatepilt tuledesäras linnale on Gellerti mäelt. Ja kindlasti laevasõit Doonaul. Rääkimata suurejoonelisest parlamendihoonest ja paljudest teistest vaatamisväärsustest, mida lihtsalt peab oma silmaga nägema.

Balaton – „Ungari meri“, mille põhjakaldal asuv Balatonfüred kutsub kohe jalutama oma kaunitele tänavatele ja lõunakaldal Siófok on piirkonna pealinnaks, kuid tuntakse ka Ungari peolinnana. Ning loomulikult Tihany poolsaar oma vaatamisväärsustega.
 
Maailmapärandis olev Hollókö küla, mille 58 maja on säilinud sellistena, nagu nad 17.sajandil ehitati. Seal näeme vähemusrahva palóc esindajaid, kel on oma rahvatraditsioonid.
 
Esztergom, Visegrad, Szentendre – 3 erinevat väikelinnakest Doonau käänakul. Igaüks neist omapärane ja annavad hea ettekujutuse Ungari ajaloost.
 
Ja meie teele jääb Poola talvepealinn Zakopane oma kuulsa turuga ning mesinikele ka üheks kõlastuskohaks suur mesinduskauplus Poolamaal.

Meie reisi kulgemine toimub alljärgnevalt:
 
1. päev – laupäev, 23.09 – läbime Baltimaad ja natukene Poolat

Varahommikune väljasõit Tallinna Bussijaamast. Edasi kulgeb sõit Jüri alevik, Viljandi Bussijaam, Pärnu Kaubamajakas, Ikla piir – kuni jõuame mugavasse ööbimiskohta Poolas. Teel on mitmeid peatusi, näiteks kerge eine Iklas ja rikkalikum lõunasöök juba Poolamaal peale piiriületust. Hotelli juures on avatud ka 24-tunnine grill-kohvik neile, kes soovivad kesköist hilist õhtusööki. See on reisi pikim päev bussis, aga on sisustatud mesindusteemaliste vestluste ja koolitustega, lisaks mitmekülgne info läbitavatest riikidest.
Sõiduaeg möödub märkamatult. Oleme mugavas 49-kohalises „Hansaliinide“ bussis, kuid meie grupi suuruseks 35-38 osalejat. Seega kiiremad registreerujad saavad istuda üksinda pingil.
 
2. päev – pühapäev, 24.09 – õhtul ootab meid juba Ungari
Hommikusöök buffet-lauas.
Meil jääb läbida veel natukene Poolamaad ja lõunatame juba Tšehhimaal. Õhtuks jõuame Balatonfüredisse, mis on asustatud olnud juba Rooma impeeriumi valitsemisaegadest. Majutume mugavasse ***hotelli, kus ootab meid ka rikkalik buffet-stiilis õhtusöök ja kuhu me jääme kaheks ööks. (Saun, bassein ja õhtusöök osalustasus)

3. päev – esmaspäev, 25.09 – naudime Balatoni järve imelist ümbrust
Hommikusöök rikkalikus buffet-lauas.
Kõigepealt tutvume Tihany poolsaarega, mis on Balatoni kõige ajaloolisem paik. Sealse kiriku asutamisloale kirjutas kuningas Andraś I alla juba 1055 aastal see on ka ühtlasi esimene ungarikeelseid tekstikatkeid sisaldav dokument. Tihany on meeldiv „turismilõks“.
Sõidame Ungari tuntumasse termaalkuurorti Heviz´i järve äärde. Ungari on imeline ja väga külalislahke maa,mis kütkestab mitte ainult oma rikka ajaloo, imeilusate linnade ja vanaaegsete losside, vaid ka looduslike ravikuurortidega. Soovijad saavad ujuda termaaljärves, kus juba vanad roomlased armastasid kümmelda. Järvevesi sisaldab väävlit ja raadiumi, vesi paiskub 38 meetri sügavusest kraatrist sellisel hulgal üles (410 liitrit sekundis), et järve vesi uueneb iga 48 tunni järel. Suvel püsib järve temperatuur 33-36 kraadi piires.
Seejärel sõidame tutvuma piirkonna pealinna Siófokiga, mida kohalikud armastavad kutsuda ka peopealinnaks. Kuid päevasel ajal on seal rahulik jalutada ja soovi korral leida söögikoht, kus nautida maitsvat ungaripärast lõunasööki.
Tagasi oma mugavasse hotelli jõudes oleme teinud terve tiiru ümber Balatoni järve. Hotellis ootab meid jälle maitsev õhtusöök rikkalikus buffet-lauas. (Saun, bassein ja õhtusöök osalustasus)
 
4. päev – teisipäev, 26.09 – pealinn Budapest
Hommikusöök rikkalikus buffet-lauas.
Alustame sõitu pealinn Budapesti, mille hingeks on Doonau jõgi, ühendades Budat ja Pesti. Jõe ühel kaldal on iidne kuninglik pealinn Buda, kus on palju vanu hooneid. Teisele kaldale on kerkinud Pest, moodne äri ja poliitilise elu keskus. Külastame linna vaatamisväärsusi: Buda kindlus, Gellerti mägi, Püha Mattiase kirik, kuningaloss, Kalurite bastion jne. Soovi korral põikame sisse ka Budapesti turule.
Õhtul soovijatele sõit paadiga mööda Doonaud (võimaluse korral väiksem laev koos õhtusöögiga ainult meie grupile – täpsustamisel, lisandub osalustasule). Pärast seda sõidame Gellerti mäele vaatama imeilusat vaadet tuledes linnale.
Ööbimine Budapestis.

5. päev – kolmapäev, 27.09 – Ungari maalilised väikelinnad ja eestlane Ungaris
Hommikusöök buffet-lauas.
Täna külastame kolme väikest linnakest Doonau käänakul ja õhtuks jõuame maalilisse Noszvaj külla, kus meid ootab Anti.
Kõigepealt sissepõige Ungari katoliku usu keskusse Esztergomi, seejärel endisesse Ungarite kuningate residentsi Visegradi ning käsitöö ja kunstnike linna Szentendresse, kus asub ka maiasmokkade unistus – martsipanimuuseum koos väikese kauplusega.
Võimaluse korral, kui aega ikka jätkub, teel olles sissepõige Hollókö külla ja seejärel ootab meid juba Anti, kes jääb meie teejuhiks õhtul ning järgmiseks päevaks.
Noszvaj külas majutumine kohalikes väikestes majakestes, toad 2-kaupa ja kõik mugavused majades (köök, dušš, WC). Meie grupp on külas erinevates majades ja seega saame silme ette täiusliku pildi unagri külaelust.
Enne kui läheme tutvuma Ungari ühe ilusama linnaga, teeme kerge ungaripärase lõunaeine Anti juures (osalustasus).
Eger on olnud peaaegu sada aastat Türgi võimu all. Selle tunnistusena on säilinud üksikud ehitised, näiteks ühe mošee kõrge minaret. Tänapäevane Eger on Ungari üks kauneimaid barokk-arhitektuuriga linnu.
Õhtu lõpetame Kaunite Naiste Orus asuvas mustlaskõrtsus meeleoluka programmiga, mis sisaldab õhtusööki, mustlasmuusikat, kogu maailmas hinnatud punast veini „Egeri Bikaver“ ja piirkonna parimat valget veini ja veel toredaid üllatuslikke momente. (Lisandub reisihinnale).

6. päev – neljapäev, 28.09 – Ungari külaelu päev
Hommikusöök – eesti- ja ungaripärane segu, mida pakub meile Anti.
Tänane päev on pühendatud külaelule osale – mesindus ja aiandus ning viinamäed. Kohtume mesinikuga, jagame omavahelisi kogemusi. Saame teada, millised on ungari traditsioonilised hoidised ja soovi korral ostame neid kaasa. Vaatame, milline näeb välja Anti viinamägi, veinikelder ja degusteerime veine. Ja loomulikult saavad kõik soovijad kaasa osta valiku Anti parimatest veinidest.
Õhtu ühises õhtusöögilauas maitsva söögi ja rikkaliku veiniga Noszvaj külas. (Kogu päeva tegevus ja söögid osalustasus).
 
7. päev – reede, 29.09 – kohtumiseni Ungari! Ees ootab meeleolukas õhtu Zakopanes
Hommikusöök – eesti- ja ungaripärane segu, mida pakub meile Anti.
Ja tulebki selleks korraks hüvasti öelda meie vastuvõtjatele ja Ungarile ning buss alustab teed kodu poole.
Kui on soovi, siis saame teha peatuse veel Miskolctapolca koobasbasseinides. Need on täiesti erilaadsed, mida on raske kirjeldada ja tuleks üle vaadata oma silmaga. (Lisandub osalustasule).
Aga meid ootab Poola talvepealinn Zakopane – maaliline väikelinn Kõrg-Tatrate jalamil, mille vaatamisväärsusteks on mäed, omapärane puitarhitektuur ja pikk jalakäijate tänav Krupowka ning loomulikult suur turg. Linna külastab igal aastal umbes 3 miljonit turisti. Zakopane on igal aastaajal väga ilus, seda lihtsalt peab külastama.
Majutumine peatänava lähedal hotellis.

8. päev – laupäev, 30.09 – Poola ja mesinduskauplus
Buffet-hommikusöök.
Natukene pikem sõidupäev, kuid mesinikele pakub kindlasti põnevust Poolas ühe suurema mesinduskaupluse külastamine. Seal korraldame ka kerge pikniku.
Ööbimine veel Poolas, mugavas hotellis, kus on 24 tundi avatud pubi-laadne söögikoht.
 
9. Päev – pühapäev, 01.oktoober – õhtuks koju!
Natukene veel Poolat, siis Baltimaade läbimine ja õhtuks koju. Teel mitmeid söögi- ja seljasirutuspeatusi. Alates Ikla piirist sõidab buss Pärnu Kaubamajakas – Viljandi (kui sealt on soovijaid vähemalt 5) – Jüri alevik – Tallinn. Kui Viljandist vähem osalejaid, siis sõidame Pärnu – Tallinn – Viljandi.

9-päevase reisi osalustasu 580 €
Hind sisaldab:

– Sõitu mugavas 49-kohalises reisibussis (WC, DVD, kuumaveeaparaat reguleeritavad istmed – võimalik laiemaks tõmmata) – koostööpartneriks „Hansaliinid“ koos väga staažikate Euroopas sõitvate juhtidega. Osalejate maksimumarv 40.
– Kiirteemaksud, parklatasud jne
– Ööbimised 2-kohalistes mugavustega tubades (1-kohaline majutus lisatasu eest)
– Balatonfüredis hotellis bassein, saun
– 8 hommikusööki, neist 6 buffet-lauas ja 2 Noszvaj külas
– 2 lõunasööki
– 2 õhtusööki hotellis buffet-lauas + 1 õhtusöök Ungari külas
– Piknik Poolas, mesinduskaupluses
– Kohakülastused Egeri piirkonnas kohaliku eestlase juhendamisel
 
Hinnale lisandub:
– Tervise- ja reisitõrkekindlustus (sõltub vanusest) – vajadusel aitame tellida
– Mustlasõhtu Kaunite Naiste Orus koos õhtusöögiga (täpsustamisel)
– Õhtune laevasõit Doonaul koos rikkaliku õhtusöögiga (täpsustamisel)
– Termaalbasseinide sissepääs
– Isiklikud kulutused
– Tasulised sissepääsud, mis ei ole osalustasus (nt.Visegradi kindlus)
– Ühene majutus

Reisile registreerumisel on võimalik valida istekoht bussis.
Peale registreerumist väljastatakse osalustasu arve, mida on soovi korral võimalik tasuda osade kaupa.
Reisi korraldajaks MTÜ Alustame Algusest (reisikorraldaja registreering TRE000757, kaubamärgid MesilaspereReisid ja RosenReisid) koostöös Eesti Mesinike Liidu Koolituskeskusega.
Korraldajad jätavad endale õiguse teha vajadusel muudatusi programmi kavas neist mittesõltuvatel põhjustel.
Registreerumiseks kirjutada (vali meelepärane aadress) : rosenreisid@gmail.com mesilaspere@gmail.com või helistada 5029006 (Marianne Rosenfeld).
 
Registreerumine reisile kuni 01.september või kuni kohti jätkub.

Comments are closed.