Ungari idülliline külaelu ja unustamatud väikelinnad

1-9. september 2018

9-päevane rahulikus tempos bussireis mugava „Hansaliinide“ bussi ja väga suurte Euroopas sõidukogemustega bussijuhtidega.

Oodatud on kõik toredad reisisellid, kes soovivad enda jaoks (taas)avastada imelist Ungarit. Reis toimub rahulikus tempos ja sobib igale vanusele.
Kuidas kulges reis 2017 aasta sügisel, saab lugeda metsamesiniku kodulehelt.
 
Mis teeb meie reisil Ungari nii eriliseks ja unustamatuks?
Kohtume Ungari kuulsama eestlasega – sepp Antiga, kellest nüüdseks on saanud ka väikese veiniistanduse omanik. Anti on elanud Ungaris juba ca 20 aastat, teeb seal sepatööd, jagab kohalikele nõu, kuidas head veini teha (tema veinid on võitnud mitmeid konkursse) ja on „oma sõrme andnud“ ka turismiarendamisele. Kas teate, kuidas küpsetada sepa tangide vahel ungari pekki? Kui ei tea, siis Anti võib õpetada. Või kokkuleppele saades võite ise tema sepapajas sepistada endale õnnetoova meene. Tutvume põhjalikumalt Ungari külaeluga Anti juhendamisel.
 
Ja loomulikult Ungari vanim keskus Eger – ajaloomälestiste linn, mida Ottomani impeeriumi sõdalased piirasid, kuid ei õnnestunud vallutada, olgugi et ründajaid –türklasi oli linnakaitsjatest 6 korda rohkem. Egeri ja „Kaunite Naiste Org“ on lahutamatud ning need mõlemad kuuluvad meie reisikavasse.
 
Budapest – imeline pealinn oma rohkearvuliste sildadega üle ilusa sinise Doonau. Eriti ilus vaatepilt tuledesäras linnale on Gellerti mäelt. Ja kindlasti laevasõit Doonaul. Rääkimata suurejoonelisest parlamendihoonest ja paljudest teistest vaatamisväärsustest, mida lihtsalt peab oma silmaga nägema.

Esztergom, Visegrad, Szentendre – 3 erinevat väikelinnakest Doonau kallastel. Igaüks neist omapärane ja lihtsalt väärivad külastamist. Esztergrom – Ungari katoliku usu keskus, Visegrad – endine Ungarite kuningate residents, Szentendre – kunstnike ja meistrite linnake.
 
Tihhany poolsaar – Balatoni ranniku üks maalilisemaid kohti jalutamiseks. Ilusad looduslikud vaated ja omapärane külaelu.

Meie reisi kulgemine toimub alljärgnevalt:
1. päev – laupäev, 1.september – läbime Baltimaad ja natukene Poolat
 
Varahommikune (kell 6.00) väljasõit Tallinna Bussijaama juurest. Edasi kulgeb sõit Jüri alevik, Rapla, Viljandi Bussijaam, Pärnu Bussijaam, Ikla piir (kõik kellaajad täpsustatakse osalejatele, võimalus tulla bussile ka teelt) – kuni jõuame hilisõhtul mugavasse ööbimiskohta Poolas.
Teel on mitmeid peatusi, näiteks kerge eine võimalus Iklas ja lõunasöök Leedus 19.kilomeetril ning varajasem õhtusöök juba Poolamaal. See on reisi pikim päev bussis, aga on sisustatud mitmekülgse info saamisega läbitavatest riikidest, filmide vaatamise ja muusika kuulamisega.
Sõiduaeg möödub märkamatult. Oleme mugavas 49-kohalises „Hansaliinide“ bussis, kuid meie grupi suuruseks 35-38 osalejat. Bussi tagumises osas võimalik ka üksinda bussiistmel istuda. Kohad valitakse registreerumise järjekorras.

2. päev – pühapäev, 2.september – õhtul ootab meid juba Ungari
Hommikusöök buffet-lauas.
Meil jääb läbida veel natukene Poolamaad ja tükike Slovakkiat. Õhtuks jõuame armsasse külakesse, kus meid ootab Ungari kuulsaim eestlane Anti. Ööbime 3 ööd kohalikes väikestes külalismajakestes, toad 2-kaupa ja kõik mugavused majades (köök, dušš, WC). Meie grupp on mööda küla erinevates majades ja seega saame silme ette täiusliku pildi Ungari külaelust.
Oma toad üles leitud, siis läheme soovijatega ühisele õhtusöögile Anti juurde. Ungaripärane guljašš ja vein Anti viinamarjaistandusest korvab eelneva 2 päeva sõidupingutused ja puhkus võib alata. Kuid kõikides majakestes on köögid, kus saab soovi korral ka ise endale söögipoolist valmistada.

3. päev – esmaspäev, 3.september – naudime idüllilist külaelu Ungaris
Lihtsat hommikusööki sööme soovijatega rahulikult vabas õhus.(Hommikusöögi võimaluse tegemine ka oma majakese köögis). Seejärel läheme Anti juhendamisel tutvuma ümbrusega. Tema näitab meile põnevamaid kohti ja ümberkaudseid külasid. Kohtume ka kohalike kaupmeestega ja saame teada, millised on ungari traditsioonilised hoidised ja muud tooted ning soovi korral ostame neid kaasa.
Hilisel pärastlõunal võtame suuna Egerisse. Linn on olnud peaaegu sada aastat Türgi võimu all. Selle tunnistusena on säilinud üksikud ehitised, näiteks ühe mošee kõrge minaret. Tänapäevane Eger on Ungari üks kauneimaid barokk-arhitektuuriga linnu.
Õhtu lõpetame soovijatega õdusas kõrtsus Kaunite Naiste Orus meeleoluka programmiga, mis sisaldab õhtusööki, mustlasmuusikat, kogu maailmas hinnatud punast veini „Egeri Bikaver“, piirkonna parimat valget veini ja veel toredaid üllatuslikke momente. (Lisandub reisihinnale).

4. päev – teisipäev, 4.september – ikka veel naudime idüllilist külaelu
Mis võib parem veel olla sellest, kui saab ilma kiirustamata vabas õhus juua hommikukohvi ja kõrvale süüa eesti- ja ungaripärast hommikusööki, mille Anti on koos abilistega meile valmistanud. Kes seda soovib, see saab seda lisatasu eest. Võimalus endiselt oma majakeses hommikukohvi keeta.
Seejärel läheme viinamarjapõllule ja kui marjad küpsed, aitame saaki koristada. Peale lõunat võimalik soovijatega sõita ainulaadsetesse koobasbasseinidesse suplema, teistel vaba aeg omapäi külaeluga tutvumiseks, (puhkus, külakõrts, kohalikud kaupmehed või väike jalutuskäik ümbruses). Õhtupoolikul tutvume Anti veinikeldriga ja loomulikult saavad kõik soovijad kaasa osta valiku Anti parimatest veinidest. Õhtu lõpetame soovijatega koos ühise õhtusöögiga, nautides Anti meeskonna poolt pakutavat ungari ja eestipärast segatoitu. Võimaluse korral mängib õhtusöögil ungari külakapell.
 
5. päev – kolmapäev, 5.september – hüvastijätt külaeluga ja suundume Budapesti
Selle reisi ajal viimane värskendav hommikusöök värskes õhus või kohvijoomine oma majakeses ja jätamegi hüvasti nii Anti kui tema külaeluga ning suundume Ungari pealinna Budapesti poole.
Budapesti hingeks on Doonau jõgi, ühendades Budat ja Pesti. Jõe ühel kaldal on iidne kuninglik pealinn Buda, kus on palju vanu hooneid. Teisele kaldale on kerkinud Pest, moodne äri ja poliitilise elu keskus. Uudistame linna vaatamisväärsusi: Buda kindlus, Gellerti mägi, Püha Mattiase kirik, kuningaloss, Kalurite bastion, uhke Parlamendihoone jne. Soovi korral põikame sisse ka Budapesti turule.
Võimaluse korral õhtul soovijatele sõit jõelaevaga mööda Doonaud (laev koos õhtusöögiga ainult meie grupile). Pärast seda sõidame Gellerti mäele vaatama imeilusat vaadet tuledes linnale.
Ööbimine Budapestis 3*** hotellis

6. päev – neljapäev, 6.september – Ungari imelised väikelinnad
Hommikusöök buffet-lauas ja seejärel soovijatega tutvuma väikelinnadega. Kuna me tuleme Budapesti tagasi, siis soovijad saavad endale teha ka Budapesti päeva.

Kõigepealt sissepõige Ungari katoliku usu keskusse Esztergomi, kus asub Ungari suurim bassilika. Selle hoone pikkus on 118 m, laius 40 m, kuppel asub keldrikorruse põrandapinnast 100 m kõrgusel ja selle sisekõrgus on 71,5 m. Ükskõik, kust linna saabuda, märkab silm kõigepealt seda ehitist.
Seejärel sõidame endisesse Ungari kuningate residentsi Visegradi, kus kindlus asus juba 11.sajandil. Tegelikult on see põneva ehitusliku ajalooga topeltkindlus, kus me saame ülevaate Ungari ajaloost, mida aitab illustreerida ka kindluses olev vahakujude muuseum.
Päeva teise poole veedame armsas käsitöö ja kunstnike linnakeses Szentendres, kus asub ka maiasmokkade unistus – martsipanimuuseum koos väikese kauplusega.

7. päev – reede, 7.september – taaskohtumiseni Ungari!
Hommikusöök hotelli buffet-lauas ja tulebki selleks korraks hüvasti öelda Ungarile, eelnevalt põigates veel Tihhany poolsaarele. Ei saa ju Ungarist lahkuda ilma Balatoni järve ehk Ungari merd nägemata. Väikene jalutuskäik selles armsas kohakeses annab piisavalt energiat, et asuda pikale koduteele.
Ööbimine Tšehhimaal.
 
8. päev – laupäev, 8.september – Poola läbimist tuleb vaadata teistmoodi silmadega ja teelolekut nautida
Hommikusöök buffet-lauas.
Et sõidupäev ei läheks väga väsitavaks, siis teeme kindlasti mitmeid seljasirutuse peatusi ja külastame ka mõnda suuremat kaubanduskeskust Varssavis. Ööbimine Lomza hotellis.
 
9. päev – pühapäev, 9.september – õhtuks koju!
Hommikusöök buffet-lauas.
Teel mitmeid seljasirutuseks peatusi ja lõunasöögipeatus Leedus 19.kilomeetril. Õhtuks koju.
Alates Iklast sõidab buss Pärnu Bussijaam –Rapla – Tallinna Bussijaam – Jüri alevik – Viljandi. Juhul, kui Viljandist on rohkem osavõtjaid, organiseerime neile vastu eraldi väikese bussi Ikla piiripunkti.

9-päevase reisi osalustasu 450.- €
Hind sisaldab:

– Sõitu mugavas 46 kuni 49-kohalises reisibussis (WC, DVD, kuumaveeaparaat reguleeritavad istmed – võimalik laiemaks tõmmata) – koostööpartneriks „Hansaliinid“ koos väga staažikate Euroopas sõitvate juhtidega. Osalejate maksimumarv 38-40.
– Kiirteemaksud, parklatasud jne
– Ööbimised 2-kohalistes mugavustega tubades (1-kohaline majutus lisatasu eest)
– 5 hommikusööki (2., 6., 7., 8., 9.päev)
– Grupijuhi teenust ja eestikeelseid ekskursioone
 
Hinnale lisandub:
– Tervise- ja reisitõrkekindlustus (sõltub vanusest) – kindlasti vaja – vajadusel aitame tellida
– Soovi korral 3 hommikusööki Ungari külas – 7 € hommik
– Soovi korral 2 lõunasööki koos veiniga Ungari külas – 17 € lõuna
– Soovi korral 2 õhtusööki koos veiniga Ungari külas – 22 € õhtu
– Õhtusöök koos veinide degusteerimise ja muusikalise programmiga Mustlaskõrtsus Kaunite Naiste Orus (kuni 25 €, täpsustamisel)
– Õhtune laevasõit Doonaul (koos rikkaliku õhtusöögiga ja veiniga, laeval ainult meie grupp, hind 30 € , eelregistreerimine enne reisi, kuid tasumine reisil sularahas)
– Väljasõit termaalbasseinidesse ja sissepääsu pilet – 20 €
– Tasulised sissepääsud, mis ei ole osalustasus (nt.Visegradi kindlus, martsipani muuseum Szentendres)
– Ühene majutus
– Isiklikud kulutused
Reisile registreerumisel on võimalik valida istekoht bussis.
KAASA:
kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID kaart. Vajaminevad ravimid, mugavad jalatsid ja riided, termaalbasseinidesse minejatel ujumisriided ja käterätik.
Peale registreerumist väljastatakse osalustasu arve, mida on soovi korral võimalik tasuda osade kaupa.
Reisi korraldajaks MTÜ Alustame Algusest (reisikorraldaja registreering TRE000757, kaubamärk RosenReisid). Korraldaja jätab endale õiguse teha vajadusel muudatusi programmi kavas neist mittesõltuvatel põhjustel.
Registreerumiseks kirjutada: rosenreisid@gmail.com või helistada 5029006 (Marianne Rosenfeld).
Kõik lisaküsimused on alati oodatud.
Reisil osaleja on kohustatud tutvuma pakettreisilepinguga kodulehel www.alustamealgusest.ee
 
Registreerumine reisile kuni 10.august.

Comments are closed.