Ülle ja Vahuri selgitused:
Mesilaspere areng kevadel sõltub väga palju ilmastikust ja samuti mesilaste tõust. Räägime langstrothi raamidel olevatest korpustarudest.
9 päeva möödumisel kontrollime kaks alumist korpust: sinna jäi kuigi palju lahtist hauet, kui mesilased on ehitanud emakupud,m siis need likvideerime.
Kontrollime ka emaga korpust, kui see on ülesehitatud ja täis munetud, siis toome kohale neljanda kärjepõhjadega korpuse.
Võtame jälle keskelt osa kärjepõhjadega raame välja, otsime ema üles, tõstame korpuse keskele ja paneme sinna ka juurde lahtise haudmega raamid.
Emalahutusvõre tõstame kolmanda korpuse peale ( IKKA ILMA LENNUAVATA). Emaga korpus läheb neljandaks.
9 päeva möödudes kontrollime kolmandat korpust. Emakupud, kui neid on, eemaldame. Kui me seda ei tee, siis saama kahe emaga pere. Pere ei sülemle, aga kaotame meetoodangus.
Niimoodi toimub laiendamine kuni peameekorjeni. Seejärel võtame ja tõstame emaga korpuse alumiseks, asetame peale LENNUAVAGA EMALAHUTUSVÕRE, ülesse emalahutusvõre peale laome kõik alumised korpused.
Pered korjavad. Suure korje puhul üles lisada tühjade raamidega korpuseid, et mesilastel oleks kuhugi nektarit paigutada või osa kaanetatud meega korpuseid ära võtta. Sügisel võtab iga mesinik mee välja kuidas keegi on harjunud: kes kasutab mesilaste eraldajat, puhurit või harja. Talvituma jääb pere ilusatel heledatel raamidel.
Kes soovib seda
meetodit katsetada, ärge kõikide peredega seda tehke, proovige kõigepealt mõne
perega.