Õpiränne Tšehhimaal
Projekt: projekt nr. 2022-1-EE01-KA121-ADU-000061801
Projekti läbiviija: MTÜ Alustame Algusest - akrediteeritud täiskasvanute õppeasutus
Koostööpartner: Včelařský spolek Moravy a Slezska z.s
Toimumise aeg: 9.03 - 17.03.2023
Rahastus: 100% Erasmus+
Õpirände 1.päev oli tavapärane. Kogunesime üle-Eestimaa kokku väljasõidu alguspunkti, milleks oli meie toredate koolitajate Ülle ja Vahuri kodutalu. Sinna saime oma autod turvaliselt jätta. Ja grupiga sai veel liituda nii Viljandist kui Pärnust.
Kuna meil juba enne õpirännet on olnud mitmeid arutelusid zoomis, koostatud õppekava, siis teadsid kõik osalejad, mis ees on ootamas. Ja tavapäraselt esimene sõidupäev kulubki jälle aruteludeks, koolitusmeetodite tutvustamiseks jne. Sel korral olime juba eelnevalt ka konkreetsed teemad osade vahel jaganud, millest tuli ka põhjalikumalt juttu nii õpirände 1.päeval kui ka õpirände jooksul.
Aga meie karastunud õpirändureid see ei heidutanud. Erasmus+ raames oli see juba 6.rännak. Tarmo võttis bussis laulu üles ja laulsimegi ilma ilusaks. Tuleb uskuda laulu mõjusse!
Meiega oli juba eelmisel õhtul Poola hotellis liitunud Tšehhi keele tõlk ja koostööpartneri esindaja Olga, kes jagas laulude vaheaegadel infot Tšehhimaast, tuletas meelde mesindusfakte Poolamaa mesindusest ja lõunasöögile viis juba eelmisest Poola õpirändest tuttavasse ja väga ilusasse kohta. Rääkimata poola maitsvatest toitudest, mida me jälle lõunaks nautida saime.
Aga teadaolevalt on Poolamaa suur ja lai ning seega jõudsime 2.päeva õhtuks Gliwice hotelli ööbima. Me sõitsime suure ja mugava bussiga (vajalik raadiomikrofon koolituste ja diskussioonide korraldamiseks), kuid vaid 1 bussijuhiga. See oli täiesti teadlik otsus, sest järgmised päevad olid meil töövarjutuse päevadeks ja sõitu bussis oluliselt vähem. Seega ei vajanud me kihutamist ega 2 bussijuhti. Kuigi paljud nüüd võivad mõelda, et mis nüüd - 2 päeva Baltimaade ja Poola läbimiseks! Seda võiks teha kihutades ja lühipeatusi tehes palju kiiremini. Meie valisime teise variandi.
Olimegi jõudnud Tšehhimaale oma koostööpartneri juurde ja nende meeskond korraldamas mesindusmessi. Juba traditsioonilist ja mitte esimest korda.
Muide, sellel õpirändel sündiski meie koolitajate hulgas idee - korraldada sarnane mesindusmess ka Eestis. Esmane töömeeskondki sai kokku pandud ja idee arenema. (Septembris 2023 saigi see mess Tallinnas korraldatud - Tallinna Mesinike Seltsi ja MTÜ Alustame Algusest koostööna).
Vahepeal omavahelised mõttepausid ja vaatlus loengutesaali.
Õpirändel osalejate Eha ja Antsu arvamus messist: "Super hästi oli korraldatud degusteerimine. Kuna Tšehhis on palju täiulsiku looduse poole püüdlejaid, nö ökoloogia/looduse säilitamise pärast mesilasperesid pidavaid mesinikke - siis oli rõõm näha väga sügava raami mõõduga tarusid, kus on kindlasti talvitumine parim (sarnased meie lamavtarudele, kuid veel palju sügavamad).
Väga tore oli ka teiste tolmeldajate (näit.kimalaste) poole tutvustus. Kuna mesindusmessile oli toodud lausa kivikimalase megasuur koloonia.
Üllatas, et Tsehhimaal on suudetud meejookide valmistamine ning müügiks lubamine suures ulatuses käima saada - valik oli tõesti uskumatu."
Õppekeskus oli loodud mesinik nö
Jiří Vavříku elutööna. Kõigepealt nägime pargi varjus kõrgemal kohal klaasist ümbrises Tšehhimaa mesilaste kaitsepühaku Ambrosiuse kuju - samuti sama mesiniku valmistatud. Lastele räägitakse Ambrosiuse lugu; tähtis oli, et ta oli kõigiga vastutulelik. Tema mälestuseks korraldatakse hästi palju heategevusüritusi märksõna all: aita kõiki.
Õppekeskus oli väga läbimõeldud oma eksponaatide ja õppetarvikute kohaselt. Näiteks käib mesinduse õpetamine koostöös loodusega - korjetaimede tundmaõppimine igas ajahetkes.
Rajatud oli mesilasemadele pühendatud nö haud - see õpetab lastele iga elava olendi suhtes sügavat austust ja väärikust. Eksponaatide hulgas oli nii sülem aastaringseks vaatlemiseks ja seinal asuv suur mesilasema, mille värvid olid väga oskuslikult jäädvustatud, Väljapanekud ja praktilise töö võimalus oli teostatud mõnusalt lastepäraselt, aga kõik oli olemas "päriselt" mesindamiseks. Oli loodud terviklik keskkond laste ja noorte jaoks ja ka nende kaasamine üleriigilisse lastega tegelemisse. Õpetati ka läbi kogemuse mesindussaaduste müümist, kus lapsed ise kogevad müügiprotsessi.
Mesindusmuuseumiks on suur ja esinduslik ning korda tehtud 2-korruseline vana maja, mille ülalpidamine ja sisuline tegevus on koostöös kohaliku omavalitsusega. Maja aitasid renoveerida kohalikud ja välismaa vabatahtlikud mesinikud. Juhataja nimetas seda haridusterritooriumiks. Majas toimuvad lastele ja noortele mõeldud mesinduskursused. Lastele viiakse läbi ka suvekoole ja üldse läbivad nad erinevaid hariduslikke programme. Muusumil on ka oma väike mesila ja mesinduskauplus.
Kool kaasaegse tehnikaga. Klassiruumide nimed olid kuulsate mesinike järgi nimetatud. Laste õpetamise klass oli sisustatud lastepäraselt, et lapsed tunneksid end mugavalt. Õpilastel oma kohvituba. Laboriklass koolis oli sisustatud mikroskoopidega mee analüüside tegemiseks ja haiguste tuvastamiseks.
Koolis on alates 1951.aastast erialad vahetunud, aga mesindus on püsivalt jäänud. Õpilaste arv 230-250, 3-aastane õpe, seega kuni 90 õpilast ühel kursusel. Naiste osakaal on kasvanud. Kui aegade alguses õppis vaid üks naine, siis nüüd on 55% õpilastest naissoost.
Meie vastuvõtu protsess sisaldas läbimõeldud tegevusi. Juba koridoris oli elektroonilise tahvli peal eestikeelne tervitus meile. Loengumaterjalid ilmestatud fotodega ja tõlgitud eesti keelde. Meile tehti põhjalik ringkäik koolis ja kooliaias. Vaba aega jäi ka mesinduskaupluse külastamiseks.
Koolil on mitu suunda: koolis õpetamine; haridus väljaspoole kooli - loengud, seminarid, näitused; lastega töötamine - suvised mesinduslaagrid.
Kool valmistab ette ka neid õpetajaid, kes lastega töötavad.
Koolil on haridusrada, kus stendid reas, aga need uuendatakse hooaja alguses. Koolil on uus hoone, mida saavad kasutada ka väikemesinikud. Seal oli mesindusinventari väljapanek tutvustamiseks ja ka ostuvõimaluse loomiseks. Ka õppefilmi vaatamiseks eraldi ruum.
Koolil on 400 mesilaspere, mida hooldavad 3 mesinikku, kes koolis ka õpetavad. Kooli mesilasperede toodang müüakse kooli poes.
Mesinduse õpperada Ostrava loomaaias on rajatud Sileesia Mesinike Liidu ühe eestvedaja, Karel Ostárek initsiatiivil. Selline mesindusrada on mõnus loodus- ja mesindushariduse alustala, mis pakub huvi ja tarkusi nii suurtele kui väikestele.
Tagasisõidupäevad möödusid samuti kiirelt. Nii palju oli omavahelist arutelu ja diskuteerimist õpirändel kogetust.
Õpirändel osaleja Marje tähelepanekud õpirändest: "Õpirändel töötasin kaasa: õppisin ise ja õpetasin teisi. Rännet ettevalmistamisel osalesin õpiväljundite väljatöötamise töörühmas ja valmistasin koostöös Sirjega ette bussiloengu inimese arengupsühholoogiast. See oli vajalik, sest seekordselt rändel olid tähelepanu keskpunktis töö laste ja noortega:"
Õpirändel osaleja Sirje tähelepanekud õpirändest: "Minu poolt läbiviidava bussikoolituse teine osa toimus pärast esimese õpikoha külastamist. See andis võimaluse kohe analüüsida nähtut ja igaüks sai märkamiste kohta arvamust avaldada ning seega kinnistusid ka nähtud head ideed.
Arvan, et õpiränded on andnud mulle võimaluse ennast ja enda poolt läbiviidud koolitusi analüüsida ja järgmistel kordadel paremini läbi mõelda."
Õpirändest ülevaate saime kirjutada ka ajakirja "Mesinik", mis saadetakse koju Eesti Mesinike Liidu liikmetele (ca 500 liiget) - vajuta pildile, siis näeb suuremalt lugeda.