koolitused ja õppereisid 
  • Esileht
  • uudised
  • koolitused
  • õppereisid
  • Nõuanne
  • Filmid
  • ERASMUS+
  • PROJEKTID
  • Kontakt
  • MEIST

 Õpiränne Poolas 2022

ERASMUS+

  • 2025 märts - õpiränne Sloveenias
  • 2025 veebruar - õpiränne Lätis
  • 2025 veebruar - õpiränne Leedus
  • 2024 detsember - õpiränne Leedus
  • 2024 oktoober - õpiränne Saksamaa
  • 2024 september - õpiränne Poolas
  • 2024 august - õpiränne Lätis
  • 2024 juuni - õpiränne Poola
  • 2024 mai - õpiränne Leedus
  • 2024 märts - Õpiränne Tšehhis
  • 2024 veebruar - Õpiränne Lätis
  • 2023 detsember - Õpiränne Suwalkis
  • 2023 detsember - Õpiränne Soomes
  • 2023 oktoober - Õpiränne Lätis
  • 2023 juunis - Õpiränne Soomes
  • 2023 mai - Õpiränne Slovakkias
  • 2023 märts - Õpiränne Tšehhimaal
  • 2022 november - Õpiränne Saksamaal
  • 2022 august - Õpiränne Poolas
  • KOOSTÖÖPROJEKT Slovakkia Mesinike Liiduga (2022-2024)
  • VÄIKEPROJEKT ERASMUS+
  • Erasmus+ rahastusega projektid
    /
  • ERASMUS+
  • /
  • 2022 august - Õpiränne Poolas
Õpiränne Poolas
Projekt nr. 2022-1-EE01-KA121-ADU-000061801

Projekti läbiviija: MTÜ Alustame Algusest - akrediteeritud täiskasvanute õppeasutus

Koostööpartner:  Przedsiębiorstwo Handlowe "Barć"

Toimumise aeg: 26.-31.august 2022

Rahastus: 100% Erasmus+


Õpirände 100% rahastus  Erasmus+
Meie õpirände  filmikene nähtaval youtube kanalil.

26.augustil 2022 asusid 18 MTÜ Alustame Algusest Koolituskeskusega koostöös olevat mesinike koolitajat ja vabatahtliku abilist teele Poola poole. Algas järjekordne õpiränne, mis on rahastatud Erasmus+ rahalistest vahenditest.


Siit leiab väikese fotogalerii ja märksõnad. Artikli lõpus väljavõtted osalejate tagasisidest. Samuti link ülevaatlikult artiklile, mille koostas "Mesinik" lehe toimetaja Krista Kivisalu. Seega soovitame ülevaadet lõpuni lugeda, et jõuda ka järgmise artiklini. :). 

Nimelt on MTÜ Alustame Algusest   (Tuntud kui Mesilaspere Koolitused) Erasmus+ akrediteeringuga Koolituskeskus, kel on järgneva 5 aasta jooksul võimalus oma koolitajaid viia piiri taha õppima.

Ja kõigil osalejatel on kohustus saadud teadmisi Eestis edasi jagada. Kogu õpihimuline seltskond oli selle nõudega vägagi rahul, sest mesinike koolitajad on ju ise mesinikud ja nad väga tahavad, et mesindusega tegelejad oleksid teadlikud, miks nad mesinduses üldse tahavad tegutseda ja kuidas hoida mesilast.

Erasmus+ õpirändega mesinik-koolitajad Poolas - Mesilaspere koolitused/MTÜ Alustame Algusest


Aga alustame oma olukirjeldusega algusest, sest kindlasti on meie lugejaskonna hulgas neid, keda huvitab kogu õpiränne – kus käisime, mida nägime jne.....


Õpirändel osalejaid oli Eestimaa mitmetest piirkondadest, nii Lõuna-Eestist, Lääne-Eestist, Põhja-Eestist kui ka Saaremaalt. Seepärast otsustati ühiselt, et start antakse Viljandist, kuna MTÜ-l on väga pikaajaline koostöö bussifirmaga „Hansa Bussiliinid“, mis paikneb Viljandis.

Osad osalejatest aga kogunesid ka Muti külla, mesinikest perekond Talimaade juurde, et jätta sinna oma autod turvalisele hoiule.
Õpirändel ikka mugava Hansaliinide bussiga ja super-proff bussijuhtidega

Igale õpirändele (ka muudele mesindusalastele õppereisidele) on meil alati koostatud õppekava ja selles määratud õpiväljundid. Õppimismeetoditeks võimalik ka  alternatiivne õpimeetod ehk siis koolitus bussis. Ja see toimub täie tõsidusega.

Kui üldine tutvustusring on tehtud (MTÜ-ga koostöös koolitajad töötavad üle-Eestiliselt ja kõik ei olnud veel omavahel kohtunud), siis Marje Riis (Eestis üks tuntumaid mesinike koolitajaid) selgitas uuesti kõigile, mis on antud õpirände põhieesmärk, millised õpiväljundid me ise endile oleme seadnud ja mida me peaksime õpirände lõpuks saavutama.


Mesinik-koolitajad Erasmus+ toel õpirändel Poolas - Mesilasperekoolitused ja MTÜ Alustame Algusest

Ja et kõik meelde ikka jääks, siis välja sai jagatud Erasmus+ logoga märkmikud. Igaüks sai valida endale ka sobiva värvi.  Etteruttavalt saab öelda, et paljudel olid need õpirände lõpuks põhjalikult ka märksõnu täis kirjutatud.

Erasmus+ toel mesinik-koolitajad õpirändel Poolas ja teistes riikides

Esimene päev, mis tegelikult oli sõidupäevaks Poolamaale, möödus vägagi kiiresti. Mikrofoni said käes hoida kõik osalejad ja tutvustada end ning oma ootusi/lootusi õpirändele.

Koolituskava järgi oli meil arutelude teemad esimesel õpirände päeval järgmised: mesinduskursuste koolitusmetoodika. Õpiväljundite läbivaatamine ja täiendamine.


Õhtuks jõudsime Suwalkisse, mugavasse hotelli Loft 1898, kus meid ootas ka rikkalik õhtusöök. Seal juba kohtusime ka Olgaga, koostööpartneri esindajaga. Temaga   koostöös oli õppeplaan koostatud ning kokkuleepitud kõik õppimiskohad/vaatluspraktikad.  Olga oli ka meie tõlk, kes poola keelest info tõlkis vene keelde.

 Olgaga on meil ka varasem suurepärane koostöö olnud. Tema kutsel on Koolituskeskuse juht Marianne käinud õpirännetel koos valgevene mesinikega nii Taga-Karpaatias, Tšehhimaal kui Poolas. Rääkimata kohtumistest eelnevatel aastatel Valgevenes, Minskis ja Soligorskis.

Ja suurepäraseks üllatuseks oli see, et meie koolitaja Jorma Õigus oskas super hästi teha sünkroontõlget. Seega kõik need, kes ei tundnud end vene keeles väga kindlalt, hoidsid Jorma lähedusse. See, et tõlge toimub poola keelest vene keelde, oli osalejate poolt eelnevalt kokku lepitud, sest kõik osalejad valdasid vene keelt mõistlikul tasemel ja me tahtsime aega kokku hoida topelt tõlkimiselt. Aga Jorma asus vabatahtlikult veel sünkroontõlkija rolli, siis see  pälvis osalejatelt suure aplausi ja tänusõnad.Ja aega me ei raisanud, sest samal ajal, kui Olga tõlkis poola keelest vene keelde, rääkis Jorma vaikselt soovijatele kogu teksti sõna-sõnalt eesti keelde.


Erasmus+ toel mesinik-koolitajad õpirändel Poolas. Fotol meie tõlk Olga Morozova Erasmus+ toel mesinik-koolitajad õpirändel Poolas. Fotol meie koolitaja Jorma Õigus.

Õpirände 2.päev – 27.august

Meie grupis oli sünnipäevalaps, seega saime bussis kohtudes päeva alustada õnnesoovidega. Eelnevalt oli muidugi juba olnud kohtumine hommikusöögilauas.

Esimesse vaatluspraktika kohta oli sõit Suwalkist lühikene, kuid meie Poola abiline Olga jõudis siiski anda ülevaate nii Suwalkist kui kohast, kuhu sõidame.

Sõitsime vaatluspraktika õppele firmasse, mis oli noor, kuid kiiresti arenev ning kus tegeleti meejookide valmistamisega. Toimus degusteerimine, saime põhjaliku ülevaate firma tegevusest ja arengust. Ja loomulikult olid meie koolitajatel märkmikud-pastakad valmis, et saadaolev info talletada ka kirjalikult.

Leidsime ka ühe põneva pealkirjaga raamatu, kuid sisu polnud siiski eesti keeles.

Firma omanik ei olnud kade mees. Tegi põhjaliku ringkäigu ka oma tootmisruumides ning näitas tootmiseks vajalikke seadmeid. Kokkulepitud aeg möödus väga kiirelt ja tegelikult olimegi juba natukene ajahädas. Kuid teel lõunatamisele rääkis Olga juurde veel paljugi huvitavat.


degusteerimine Poola firmas. Eesti mesinik-koolitajad õppimas - mesilaspere koolitused Meejookide degusteerimisel poolas. Eesti mesinik-koolitajad õppimas. Mesilaspere koolitused. Meejookide degusteerimine Poolas. Eesti mesinik-koolitajad õppimas Erasmus+ toel. Mesilaspere koolitused. Valik degusteerimiseks tooteid. Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas Erasmus+ toel. Mesilaspere Koolitused Erasmus+ toel mesink-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere koolitused. Mesindusjookide valmistamise tehases Poolas. Eesti mesinik-koolitajad õppimas. Mesilaspere Koolitused.
Tegemist oli siis firmaga Miodosytnia Augustowska.
Sõit läks edasi ja järgmiseks oli vaja leida koht, kus saaks lõunat süüa. Teel sinna kulus muidugi kogu aeg eelnevas kohas kuuldu-nähtu aruteludeks.
Lõunatamise koht oli ilus, kuigi grupiga sinna minnes tekkis kohe bussile parkimise probleem. Aga see sai ka lahendatud ehk siis bussijuhile mõeldud toidu küsisime talle kaasa. Õnneks oli meil väga leplik bussijuht ehk siis mesinike lemmik bussijuht Jaan, keda alati oodatakse õpireisidel juhiks.

Poolas. Selles hoones sõid lõunat eesti mesinik-koolitajad, kui olid õpirändel
Peale lõunat ootas meid mesinik  Krzysztof Loc -  Poolamaa üks tuntumaid mesilasemade aretajaid ja kasvatajaid. Vaatluspraktika tema väikeses kodumesilas ja laboratooriumis. Lisaks mesindusalastele teadmistele said aktiivsed naised tema abikaasalt ka põneva küpsetise retsepti, mille jaoks käidi isegi spetsiaaljahu poest ostmas.
mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused - MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest
Majutus järgmiseks 3-ks ööks oli meil väga mugavas hotellis Lublini linnas. Kuna meil lõunasöök oli jäänud planeeritumast natukene hilisemaks, siis 3.-käigulise õhtusöögi juures tekkis probleem, kuidas see küll kõik ära süüa. Siit korraldajatele mõttekoht - kuidas toitlustada õpirändel osalejaid?!

Õpirände 3.päev – 28.august
See päev oli 100% mesinduskeskuses "Barc", kes oli ka meie õpirände lepinguline partner. Oleme seal mesinikega ka eelnevatel õppereisidel käinud, seega teadsime, keda partneriks valida.
"Barc" on üks suurimaid mesindusettevõtteid Poolas. Nad müüvad mesindusseadmeid, mett ja mesindussaaduseid ning korraldavad koolitusi mesinikele. Lisaks kõigele on veel töö laste ja noortega.
Kuuldud loengud olid põnevad ja tekitasid aktiivseid arutelusid.  Abiks oli tulnud ka Poolamaa Sileesia piirkonna Mesinike Liidu juht, kellega sai sõlmitud uued kokkulepped koostööks.
Kuigi tunnid möödusid kiirelt,  siiski jäi aega ka keskuses asuvas kaupluses ostlemisel ja vastuvõtjate poolt maitsva lõunasöögi söömiseks.
Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest

Õpirände 4.päev – 29.august
Õppepäev ühes Euroopa tuntumas koolis -  Pszczela Wola.
Eriti põnevas ootuses läksid sinna Marianne ja Anna, sest nemad olid seal juba eelnevalt 2 korral käinud (2018, 2020). Uuendusi oli mitmeid - näiteks õppeinkubaatori ja mesinduspoe olemasolu.
Meid olid vastu võtmas kohe-kohe töösuhet lõpetamas kooli direktor ja ringkäiku tegi juba uus direktor, kes asus tööle päeva-paari pärast.
Õppeinkubaator - koht, mille järele tuntakse puudust ka Eestis. See annab võimaluse neile, kel ei ole sellist inventari, mis vajalik näiteks mee vurritamiseks, siiski oma mesi kärgedest välja vurritada. Lisaks muud koolitusruumid. Saime palju infot ja ideid, mida kõike võiks Eestis rakendada, kui leiaks rahalised võimalused.
Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest

Ja ega sellega veel päev ei lõppenud.
Meil oli veel vaatluspraktika suurmesiniku juures, kes majandas 300 mesilasperega.
Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest
Sel õhtul oli meil õhtusöök ühendatud viimase õpikohaga. Külastasime maaettevõtlus ja mesindusfarmi Szczepanówka , mis oma tegevusviisilt on ökofarm.

Õpirände 5.päev – 30.august
Põnev päev, sest külastuskohaks oli suur aiand. Mesindus ja aiandus peab alati käsikäes käima. Peale sealset külastust hakkas meie buss sõna otseses mõttes õitsema.
Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest
Päeva üheks osaks oli ka armsa linnakese külastus. Tunnikene vaba aega, mis kulus turul vaatluspraktika tegemiseks. Ostud rändasid kaasa.
Õpirände 6.päev – 31.august
Eelmisel õhtul olime jälle jõudnud Suwalkisse, mugavasse Loft hotelli, kus meid ootas rikkalik õhtusöök ja viimasel päeval ka rikkalik hommikusöök.
Väljapuhanuna, arutasime koduteel õpirändel saadud teadmiste hulka ja tõdesime, et tänu Erasmus+ olemasolule saame järjest targemaks.
Ja mõned fotod, kui jõudsime tagasi Eestimaale ning algas "pereheitmine"

Eesti mesinik-koolitajad õppimas Poolas. Mesilaspere Koolitused. MTÜ Alustame Algusest
MIDA ARVASID ÕPIRÄNDEL OSALEJAD ISE  (katkendeid tagasisidest)

Õpirände lõppedes annavad kõik osalejaid põhjaliku tagasiside Koolituskeskusele. Lisaks veel aruandlus Erasmus+ keskkonnas rahastajale.

Mesinduskeskuses "BARC" tutvustas omanik ettevõtte ajalugu ja hetke tegevusi. Mesinduskeskus kasvas välja mesilaste pidamisest pere firmana. Hetkel on firma Bare üks Poola suurimatest mesindus ettevõtest. Mesinduskeskuse juhi visiooniks on koolitada noori hindama mesindussaaduseid ja mesindust. Selleks on korraldatud mitmeid koolitusi ja loenguid. Praegusel hetkel ollakse edasimüüjaks enamusele Poolas olevatele inventari tootjatele. Samuti ostetakse kokku mesindus saaduseid ning pakendatakse ja vahendatakse mesindussaaduseid kaubandus kettidesse.

Teine loeng,  mille pidas Veslav Ljons,  puudutas Poola mesinduse hetke olukorda. Veslav mainis, et hetkel on Poolas väga palju mesilasperesid, mis kahjustab looduses elavaid tolmeldavaid putukaid. Enamus Poola mesinike tegelevad ränd mesinadmisega millega on võimalik saada suuri mee saake. Probleemiks on mesilashaigused nagu varroos ja ameerika haudme mädanik. Nende haigustega tuleb võidelda ja selleks on olemas erinevaid nii looduslikki kui ka keemilisi preparaate. Ühe loodusliku immuunsussüteemi tugevdava preparaadi kaasautoriks on ta ise, kuna hariduselt keemik.

Jorma Õigus


Mesinduskool  Pszczela Wola

Mesindus on noorte seas populaarne + mesindus kui teine eriala. Koolil on 150 pereline õppemesila  noorte ja täiskasvanute jaoks. Õpib 80 õpilast +täiskasvanute kursus, kokku ca 300 õpilast. Tehnikumis on 3 õppesuunda: mesindus, hobumajandus ja gastronoomia. Neist mesindus üle-Euroopaline. Tehnikumil palju maju ja ruume. Mõeldakse ka laste peale, selleks on eraldi paviljon. Üks õppehoone on viimastel aastale renoveeritud euroopa projektidega ettevõtluse inkubaatoriks. Hästi läbimõeldud ruumilahendused ja kaasaegne tehnika. Võimalik ka protsessi jälgid läbi klaasseinte. Väikese tasu eest renditakse ruume väikeettevõtjatele vastavalt ajakavale. Iga kasutaja järel viiakse läbi korralik desinfektsioon. Koolil on ka oma mesinduskauplus tarvikute ja saaduste müügiks.

Ringkäik  ja erinevate hoonete ja tegemiste ning õppimisvõimaluste tutvustus oli põhjalik. Õppekavadega tutvumiseks jäi veidi vähe aega. Olenevalt sihtgrupist, pööraksin rohkem tähelepanu õppekava sisule. Õpiaeg 5 aasta põhikooli baasil jäi veidi arusaamatuks. Täiskasvanutel 1,5 aastat, mille sisu tutvustas bussis ka Olga  (mei tõlk ja selle kooli vilistlane) . Praktika on Euroopa riikides. Kooli lõpueksamid väga sisumahukad ja rasked – nii kirjalikus kui ka suulises vormis.

Minul oli võimalik luua paralleele Olustvere tehnikumi tegevustega, seega kinnistas tegutsemise ühtsust.

Marje Riis

Mesinik Wiesław Ląd

Mesinikupoolne tutvustus oli sorav ja kohati ei vastanud tõekriteeriumidele. Mesinikul on suur, 500 pereline  rändmesila, mis asub 18-s grupis ja tarud on haagiste peal 50tk koos. Vahemaa kuni 150km. Põhilised korjetaimed: raps, vaarikas, aeduba ja tatar. Polügoonil kanarbik ja kuldvits. Saak on 50 kg pere kohta. Tegeleb ka põllumajandusega, kasvatades nisu, peeti ja tatart. Selles ettevõttes ei ole põlvkondade järjepidevust. Hästi oli korraldatud mee müük. Müük hulgi ja otse kodunt. Kodust müüdud mesi on kallim kui poes. Toote arendus oli hästi läbimõeldud. Mesi müügiriiulitel püüdis pilku. Mee sulatamiseks 4 väiksemat tünni, millega tagatakse erineva mee saamise võimalus. Emamaterjali ostab Saksamaalt ja kasvatab emad ise. Mee müüb ka kokkuostjatele või mesinikele, kel tuleb oma tarbijaskonna jaoks puudu. Kaks erinevat vurri radiaal – tavalise mee jaoks, hordiaalvurr kanarbiku mee jaoks. Kasutab abitööjõuna praktikate ja oma pere liikmeid. Praktikuna tundus, et kaasatud on ka kohalik madalakvaliteetne tööjõud.

Ruumilahendus mittepriiskav, aga kõik vajalik oli olemas. Tutvustus oli lühike ja konkreetne. Detailidesse ei laskutud. Ise mõtleksin grupi vastuvõtmise põhjalikumalt läbi.

Sellisest kiirlähenemisest, ettevõtte tutvustamiseks on samuti võimalik õppida ja kasutada vastavalt ajaressursile ja sihtrühmale oma mesila tutvustamiseks ja kiirkoolituse läbiviimiseks.

Rasmus Paesüld


Koolitusreisi korraldaja  oli väga asjalik, külastatavad kohad huvipakkuvad, oluline oli ka info kogu Poola mesinduse arengute, päevaprobleemide ja arengute kohta oli hariv ja silmaringi avardav.

Korraldus, transport ja toitlustus väga hea.

Sirje Mölder

Külastuskoht – teadlane – mesinik Krzysztof Loc

Koolitusprotsess toimus nii õues kui siseruumides nii praktiliselt taru kõrval kui loenguna teoorias. Professor oli elukutselt geneetik ja tegelenud mesilasemade tõuaretusega 40 aastat, millest 20 aastat riigi ülalpidamisel ja 20 aastat omal käel.

Töövõtetest kindlasti peab mainima seda erilist mesilasema isolaatorit kus ema muneda ei saanud. Eestis ei ole selliste, ilma raamideta isolaatoritega kokku puutunud.

Teine töövõte on see, et kunstlik mesilasemade seemendamine käib 2 korda 2 päevaste vahedega. Eestis on teada ainult ühekordne seemendamine. Professori jutu järgi peaks selline mesilasema munema 3-5 aastat.

Minu kui koolitaja silme läbi- mina nägin esmakordselt oma silmaga mesilasema seemendamise mikroskoope ja sellist väikest isolaatorit

Minu kui koolitaja silme läbi- mina nägin esmakordselt samuti sellist väikest isolaatorit.

Uudne meetod oli mesilasperedele täiendsööda andmine korpuse alt. Peaks proovima!

Kõik üleval pool mainitu on hästi. Ainuke märkus, mis silma riivas, olid tumedad kärjed mis olid jäetud talvepesasse.

Tuleb pöörata rohkem tähelepanu leseperedele ja neid hoolikalt valida ehk leseliinide valik. Professori üks väga hea strateegia on see, et ta annab tasuta mesilasemasid ümbruskonna mesinikele tingimusel, et ta saab hiljem nende mesinike käest adekvaatset tagasisidet mesilasemade hindamise kohta. Seda meetodit tahame ka ise tulevikus kasutada ja hoida sellega lesefoon lähipiirkonnas kontrolli all. Koolitajana saan kõik need head mõtted mesinikele edasi anda.

Poola riik maksab 50 % emade müügi hinnast kinni. Võiks ka Eestis rakendada.

Urmo ja Valli Jõeäär



Mesindusreiside korraldus väärib kiitust: sõiduaega ei lasta niisama raisku, vaid bussis veedetud aja on reisi korraldaja Marianne Rosenfeld täitnud nutikalt koolituste ja aruteludega. Selline formaat muudab sõiduaja kasulikuks õppeajaks ja peale selle tundub pikk tee poole lühem.

Krista Kivisalu - "Mesinik" lehe toimetaja
Loe täisteksti, vajutades siia. 

Loe täisteksti, mida kirjutas õpirändel osaleja Krista Kivisalu ajakirjas "Mesinik"

Vajuta siia  - Poolamaal on mesi au sees
Mesilaspere koolituskeskus viis Erasmus+ programmi abil järjekordse grupi koolitajaid ja vabatahtlikke õpirändele.
Seekord avastasime 26.–31. augustil Poolamaa mesindust.


Jälgi meid ka sotsiaalmeedias ehk facebookis   https://www.facebook.com/mesinduskoolitused/
Või liitu meie Uudiskirjaga
Jälgi ka meie reisilehte  www.maaelureisid.ee

  • Esileht
  • uudised
  • koolitused
    • MESINDUSKOOLITUSED
      • Mesinduskursus PRAKTILINE MESINDUS
      • mesinduskursus edasijõudnutele õpiringi meetodil
      • Mesinduskursus ABC algajatele
      • Mesinduskursus Saaremaal
    • Mesindusalased loengud zoomis
    • õppepäevad mesinduses
      • Mesilasperede ostmine
      • Mesilasemade kasvatuse koolitus
      • Praktilised õppepäevad Saaremaal
      • Praktilised õppepäevad Läänemaal
      • Praktilised õppepäevad Viljandimaal
      • Praktilised õppepäevad Pärnumaal
    • koolituste üldine info
    • meie koolitajad
      • koolitaja Marje Riis
      • koolitajad Ülle ja Vahur Talimaa
      • koolitaja Aimar Lauge
      • koolitaja Jorma Õigus
      • koolitaja Riina Kirber
      • koolitaja Astrid Oolberg
      • koolitajad Valli ja Urmo Jõeäär
      • koolitaja Anna Aunap
      • koolitaja Sirje Mölder
      • koolitaja Rasmus Paesüld
      • koolitaja Aivo Sildnik
      • Koolitaja Mati Urbanik
      • koolitaja Jaan Pitsi
      • koolitaja Erki Naumanis
      • Liia Vöörmann-Leissoo
      • koolitaja Tarmo Eres
      • Koolitaja Heiki Kruusalu
      • koolitajad Eha Metsallik ja Ants Tekko
      • koolitaja Jüri Lugus
      • koolitaja Enn ja Tarmo Mäesalu
      • koolitaja Aivar Raudmets
      • koolitaja Jaanus Tõnisson
      • koolitaja Vallo Vain
      • koolitaja Maarika Puusepp
      • koolitaja Katri Kaar
      • koolitaja Silva Tamsalu
      • koolitaja Ulvi Ajalik
      • Koolitaja Valmar Lutsar
      • vabatahtlik Ly Einstein
    • Koolitusjuht Marianne Rosenfeld
  • õppereisid
    • Õppereiside ajalugu
      • Reisimised Venemaal, Valgevemes, Ukrainas ja Taga-Karpaatias
      • Reisimised Horvaatias ja Sloveenias
      • Mesindusreisid Soomes/Maaelureisid
      • Mesindusreisid Taanis, Norras, Rootsis
      • Reisimised Lätis ja Leedus
      • Reisimised Poolas, Saksamaal, Austrias ja Ungaris
      • mesinikega Eestis 2020 - õppereis teadmussiirde rahastusega
      • Mesindusreisid Eestis
      • mesinikega Saaremaal 2020 - õppereis Teadmussiirde rahastusega
      • Mandrimesinike Talvekool Saaremaal-2020
    • Erinevate riikide mesindus
  • Nõuanne
    • Antu Rohtla soovitab
    • Koolitusmaterjalid mesinikele
    • Kui karu tuleb külla
    • Ülle ja Vahur Talimaa nõuanded
  • Filmid
    • Filmid - loengud - õppepäevad
  • ERASMUS+
    • 2025 märts - õpiränne Sloveenias
    • 2025 veebruar - õpiränne Lätis
    • 2025 veebruar - õpiränne Leedus
    • 2024 detsember - õpiränne Leedus
    • 2024 oktoober - õpiränne Saksamaa
    • 2024 september - õpiränne Poolas
    • 2024 august - õpiränne Lätis
    • 2024 juuni - õpiränne Poola
    • 2024 mai - õpiränne Leedus
    • 2024 märts - Õpiränne Tšehhis
    • 2024 veebruar - Õpiränne Lätis
    • 2023 detsember - Õpiränne Suwalkis
    • 2023 detsember - Õpiränne Soomes
    • 2023 oktoober - Õpiränne Lätis
    • 2023 juunis - Õpiränne Soomes
    • 2023 mai - Õpiränne Slovakkias
    • 2023 märts - Õpiränne Tšehhimaal
    • 2022 november - Õpiränne Saksamaal
    • 2022 august - Õpiränne Poolas
    • KOOSTÖÖPROJEKT Slovakkia Mesinike Liiduga (2022-2024)
      • Slovakid Eestis
      • Eestlased Slovakkias
    • VÄIKEPROJEKT ERASMUS+
      • 2022 oktoober - Õpiränne Rootsis
      • 2022 aprill - õpiränne Soomes
    • Erasmus+ rahastusega projektid
  • PROJEKTID
    • PRIA-rahastusega projektid
    • mesindusprojektid
    • Erasmus+ projektid
  • Kontakt
  • MEIST